ÖTV artışını sanayideki durgunluk dengeledi, TÜFE temmuzda baş eğdi

ÖTV artışını sanayideki durgunluk dengeledi, TÜFE temmuzda baş eğdi
ÖTV artışını sanayideki durgunluk dengeledi, TÜFE temmuzda baş eğdi
Sanayideki durgunluk ve düşük talep enflasyonu dizginledi. Yüksek ÖTV artışına rağmen TÜFE temmuzda yüzde 0.2 arttı, ÜFE yüzde 0.71 geriledi. Yıllık bazda haziranda yükselen TÜFE temmuzda yüzde 5.39'a geriledi

İSTANBUL - Sanayideki durgunluk temmuz ayında bazı ürünlerin ÖTV artışı nedeniyle zamlanan fiyatlarına rağmen enflasyonu dizginledi. Enflasyon temmuz ayında beklendiği gibi gerçekleşti ve yıllık bazda bir aylık aradan sonra yine düşüşe geçti.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, enflasyon temmuz ayında beklentilere uygun olarak TÜFE’de yüzde 0.25 arttı, ÜFE’de ise yüzde 0.71 geriledi. Son verilerle birlikte yıllık bazda enflasyon TÜFE’de yüzde 5.39’a, ÜFE’de yüzde 3.75 seviyesine indi. Merkez Bankası son enflasyon raporunda enflasyonun yıl sonunda yüzde 5.9 olacağını öngörmüştü. Geçen yılın aynı ayında yıllık enflasyon TÜFE’de yüzde 12,06, ÜFE’de yüzde 18,41 olmuştu. Böylece, temmuz ayı itibariyle yıllık enflasyon, geçen yılın aynı ayının, TÜFE’de 6,67 puan, ÜFE’de 22,16 puan altında gerçekleşti. Temmuz verileri aylık bazda enflasyonun geçen yıl temmuz ayına göre TÜFE’de 0,33 puan, ÜFE’de ise 1,96 puan düştüğünü gösteriyor.

Durgunluk fiyatları vurdu
TÜİK 2003 baz yıllık üretici fiyatları endeksine (ÜFE) göre, sanayide fiyatlar, Temmuz ayında aylık bazda yüzde 0,20, geçen yılın aynı ayına göre de yüzde 4,46 geriledi. Özellikle imalat sanayiinde yıllık bazda fiyatların yüzde 6.3 oranında gerilemesi Türkiye’de ekonomide yaşanan durgunluk nedeniyle enflasyonun şimdilik de olsa dizginlendiğini gösteriyor. Tarım sektöründe de bollaşan üretim nedeniyle aylık fiyatlar, Temmuz’da yüzde 2,84 geriledi. 

Alkol, tütüne vergi zammı
Tüketici fiyatları temmuzda yüzde 0.25 artarken, ana harcama grupları itibariyle en yüksek artış yüzde 10.89 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda oldu. Bunu, yüzde 2.56 ile eğlence ve kültür, yüzde 0.93 ile eğitim, yüzde 0.89 ile ev eşyası, yüzde 0.89 ile çeşitli mal ve hizmetler, yüzde 0.58 ile ulaştırma, yüzde 0.42 ile lokanta ve oteller, yüzde 0.33 konut, yüzde 0.17 haberleşme ve yüzde 0.05 ile sağlık izledi. Temmuz’da endekste yer alan gruplardan gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 0.64, giyim ve ayakkabıda yüzde 5.96 gerileme gerçekleşti.
Öte yandan TÜFE’de temmuz ayında endekste yer alan 449 maddeden 78 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı, 223 maddenin ortalama fiyatında artış, 148 maddenin ortalama fiyatında ise düşüş gerçekleşti.  ÜFE’de ise temmuz ayında endeksteki toplam 768 maddeden 209 maddenin ortalama fiyatı değişmedi, 277 maddenin ortalama fiyatı arttı, 282 maddenin ortalama fiyatı ise düştü.

Merkez faiz indirir
Açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendiren JP Morgan Türkiye ekonomisti Yarkın Cebeci, “Bu açıklanan veriler Merkez Bankası’nın kredibiletisini artırdı. Enflasyon verileri bankanın raporunda yayımlandığı gibi düşüşle çıktı. Sözkonusu veriler özellikle özel imalat sanayi verileri iç talepteki zayıflığı ve ekonomideki durgunluğu ortaya koyuyor. Bu veriler sonrasında ben Merkez Bankası’ndan bu ay için 0,50, önümüzdeki ay 0,50 ve sonra da bir 0,25’lik indirim bekliyorum” değerlendirmesinde bulundu.
Ekspres Invest Başekonomisti Güldem Atabay ise “Beklentimin biraz üzerinde geldi ama piyasanın ortalama beklentisine çok yakın geldi.  Dolayısıyla çok sürpriz değil. Zaten yaz aylarında enflasyonun düşeceği belliydi. Merkez Bankası’nın 50 baz puanlık indirim beklentisini değiştirmeyecek, onu teyit edecek yönde. Sene sonunda hâlâ yüzde 5.2’lik beklentimi koruyorum. Merkez Bankası da yüzde 5.9’a çekti en son enflasyon  raporunda. Herhalde onu biraz daha aşağı çekecek son çeyrek raporu itibariyle. Dolayısıyla olumlu  rakamlar” dedi.   

Çekirdekte bozulma var
ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren “Genel olarak beklentilerle uyumlu. Merkez Bankası da tütünde yapılan zammın etkisini  vurgulamıştı, beklentilerin içindeydi. Bir tek,  çekirdekte bir bozulma var, aslında enflasyonda düşüş eğiliminde bir değişiklik yok ama, gücüne dair  biraz yavaşlama görüyoruz. Bu da önümüzdeki dönemde bir miktar oynak seyir izleyeceğini teyit ediyor  sanırım. Merkez Bankası, piyasayı biraz hazırladı. Çünkü enflasyonda özellikle 2010’un  ikinci yarısına kadar iniş-çıkışlar olabileceğine dair sinyal verdi” diye konuştu. (Radikal)