ÖTV fırsatında son üç gün, hurda indirimi hemen gelmeyecek

ÖTV fırsatında son üç gün, hurda indirimi hemen gelmeyecek
ÖTV fırsatında son üç gün, hurda indirimi hemen gelmeyecek

Hurda teşviği Avrupa ülkelerinde pazarlarıı coşturdu. 9 ve 12 yaş üstü araçlara verilen teşvik nedeniyle fabrikalar Avrupa?da da tam kapasite çalıştı. Bu indirim Türkiye?deki ÖTV dönemine denk gelince Türk müşteriler de yeterli araç alamadı.

Hükümetin sektörü canlandırmak için martta başlattığı ÖTV indirimi üç gün sonra sona eriyor. Sektör, indirimin bitmesini beklerken otomobil alacakların fırsatı kaçırmaması gerektiğini, fiyatların yüzde 10 artacağını söylüyor. Merakla beklenen hurda indirimi ise kısa sürede çıkmayacağa benziyor
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Krizde neredeyse durma noktasına gelen otomotiv sektörünü canlandıran ÖTV indirimi 30 Eylül’de sona eriyor. Otomotivle birlikte elektronik, mobilya ve beyaz eşyada da vergi oranları eski haline dönüyor. Otomotiv sektörünün devamını beklemediği düzenlemeden sonra otomobil fiyatlarının yaklaşık yüzde 10 artması bekleniyor. Otomotiv sektörü temsilcileri satışların tamamen durmaması için hurda indirimi isterken hükümetten hâlâ bu konuda bir açıklama gelmiyor. Sektör yetkilileri ise şimdiye kadar birşey yapılmadığı için kısa vadede hurda indirimi beklemiyor.

İkinci fırsat da bitiyor
Otomotiv sektöründe ilk destek mart ayının ortasında gelmişti. Hükümet mart ayında başlattığı ilk düzenlemeyle otomotivde ÖTV’yi yüzde 37’den yüzde 18’e indirmişti. İndirimin olumlu yansımaları görülünce uygulama süresi de uzatıldı. 15 Haziran’da biten üç aylık düzenlemeden sonra ÖTV indirimi yüzde 27’ye çıkarak devam etti. Bu sırada ilk ÖTV indirimi döneminde otomobil alamayanlar ikinci ÖTV indiriminde daha pahalı araç aldı.
Otomotiv şirketleri bu kez pişman olmamaları için müşterileri uyarıyor. İndirimde son üç güne girilirken kampanyalar da 30 Eylül’e kadar sürüyor. 

İndirim işe yaradı
Özellikle binek otomobiller üzerinde ağırlığını hissettiren ÖTV indirimi sayesinde, kriz yılı olmasına rağmen yılın sekiz aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre satışlar yüzde 5.9 arttı.
ÖTV indirim döneminde otomotiv sektöründe yaşanan hareketlilik sektöre nefes aldırdı. Yılın başında elinde 100 binden fazla stok olan sektör araçları bitirip yeni siparişler bile verdi. Bu arada araç yetiştirmek için çalışan fabrikalar da izne çıkardığı işçileri yeniden fabrikalara çağırdı. Bazı şirketler işler eski haline döndüğü için kısa çalışma ödeneği taleplerinden bile vazgeçti. 

16 yaş üstü konuşuluyor
ÖTV indirimi bittikten sonra otomotiv sektörünün yeni umudu hurda indirimi olacak gibi görünüyor. Avrupa’da satışları patlatan hurda teşviklerini örnek gösteren otomotivciler benzer uygulamaları Türkiye’de de istiyor. Aksi halde pazarın tekrar durma noktasına geleceğini belirten şirketler bir an önce çalışma yapılması gerektiğini vurguluyor. Ankara ile yapılan görüşmelere rağmen hükümet tarafından henüz net bir açıklama yapılmadı.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, ÖTV indirimi ile ilgili çalışmaların sürdüğünü, 30 Eylül’den sonra kesin açıklamanın yapılacağını söylüyor. Ergün, hurda teşviğinin de bir seçenek olduğunu belirtirken 16 yaş üstü araçlarda teşvik için çalışmaların sürdüğünü ifade ediyor.
Türkiye’de 2003’te uygulanan hurda teşviği de otomotiv pazarını büyütmüştü. ÖTV indirimi süresince toplam 322 bin motorlu taşıtın trafikteki kaydı silinmiş ve 2003’te pazar yüzde 20 büyümüştü. Ancak uygulama alt yapı eksikliği ve denetim boşluklarından dolayı suistimal edildiği için hükümet tarafından devre dışı bırakılmıştı.

‘Fiyatlar yüzde 9 artacak, fırsatı kaçırmayın’
Fiat Marka Direktörü Okan Baş son günlerde ÖTV indiriminin devam etmeyeceği yönünde hükümetten sinyaller geldiğini söyledi. Hurda araçların trafikten çekilmesi yönündeki teşviklerin devreye alınmasını sadece sektör değil çevre açısından da değerli olduğunu belirten Baş, “Fakat bu konuyla ilgili de hükümet cephesinde kısa vadede gelişme görünmüyor. Bununla birlikte 30 Eylül sonrasında ÖTV indiriminin devam etmeyebileceğini düşünecek olursak, mevcut koşulların satın alma kararları açısından en iyi dönem olduğunu söyleyebiliriz” dedi.
Baş, yeni bir otomobil veya hafif ticari araç alımı yapmayı düşünen herkes için bir fırsat dönemi olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Zira ÖTV desteğinin kalkmasıyla örneğin ticari araçlarda kargo modellerinde yüzde 1, kombi modellerde ise yüzde 7 fiyat artışı olacak. Otomobillerde ise bu artış yüzde 9’u bulacak. Son üç ay otomotivdeki geleneksel mevsimsellik nedeniyle kısmen hareketli olabilir, ancak elbette ÖTV indirimi dönemlerindeki kadar olmayacak.”