ÖTV indirimi hazır giyim ve tekstil sektörünü vurdu

ÖTV indirimi sonrasında hazır giyim ve tekstil satışlarının yüzde 15-20 düştüğünü söyleyen BMD Başkanı Ekrem Akyiğit, 'Tüketiciler birikimlerini elektronik ve beyaz eşya ile otomobil alımı için kullandı' dedi

İSTANBUL - Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Ekrem Akyiğit, ÖTV indiriminin perakendenin hazır giyim, tekstil ve konfeksiyon ayağına olumsuz şekilde yansıdığını, perakendenin bu ayağında yüzde 15-20 gerileme yaşandığını belirtti.
Akyiğit, yakın bir dönemde yürürlüğe giren ÖTV uygulamasının perakendenin diğer üç ayağına sağlamış olduğu pozitif değişimin, üretimin ve istihdamın yükünü çeken hazır giyim, tekstil ve konfeksiyona aynı oranda yansımadığını, üretim ve istihdam açısından sınırlı bir enerji yaratıldığını söyledi.
Akyiğit, “Yürürlüğe giren ÖTV indirimi, her ne kadar perakendenin beyaz eşya, otomotiv ve elektronik ayağına önemli bir hareketlilik getirse de üretimin ve istihdamın yükünü çeken hazır giyim, tekstil ve konfeksiyon ayağına olumsuz şekilde yansımış ve konunun markalarımızın gündemine gelmesine neden olmuştur. Beyaz eşya, otomotiv ve elektronikteki ÖTV indiriminin uygulamaya girmesiyle perakendenin bu ayağında (hazır giyim, tekstil ve konfeksiyon) yüzde 15-20 gerileme yaşandı” dedi.
Tüketicilerin, birikimlerini avantajlı koşullara kavuşan beyaz eşya, otomotiv ve elektronik sektörlerinde harcadıklarından, yakın gelecekte perakende sektörünün diğer alanlarındaki markalardan alışveriş yapma olanağının da kısıtlanmış olduğunu öne süren Akyiğit, tüketicilerin, gelecek bir yıllık süreçte sadece kredi kartı borcu ödeyerek bütçelerini denk-leştirmeye çalışacaklarını ve bu süre zarfında, alımlarını yine erteleyeceklerini veya minimumda tutacaklarını tahmin ettiklerini vurguladı. Akyiğit, “Diğer yandan, beşinci önlem paketiyle de bilgisayar ve mobilya satışlarında bir artış beklenebilir. Konut sektöründe de avantajlı koşulların yarattığı etkiyle hareketlilik söz konusu olacaktır. Ancak bunun da perakendeye ve markalarımıza etkisi sınırlı olacaktır. Kişiler, birikimlerini yine bu alanlara yönlendireceklerdir” dedi.

Sektör destek bekliyor

Perakendeye de yarar sağlayacak bazı önlemlerin alınmasını isteyen Akyiğit, bu önlemleri şöyle sıraladı: “Bundan sonra altıncı bir önlem paketi açıklanacaksa bunun özellikle hazır giyim, tekstil ve konfeksiyon sektörlerindeki üretimi ve istihdamı artırmaya yönelik olması gerekmektedir. Bu sektörler, hem perakendede hem de sanayide yer almaktadır. Her iki alanda da istihdam büyük önemdedir. Hazır giyim, tekstil ve konfeksiyon sektörlerinin üretim ve perakende ayaklarına yönelik istihdam artırıcı önlemler ve istihdamla ilgili avantajlar, ekonomik krizin en önemli sonucu olan işsizliğin giderilmesinde olumlu etki yaratacaktır. Diğer yandan, önlem paketleri içinde yer alan KDV, ÖTV gibi vergisel avantajların perakende sektöründe de uygulanması, hane halkı harcamalarında ve ticarette olumlu etkiler yaratacaktır. Böylece, iç pazarın potansiyeli de kullanılabilecektir.” 

‘Harcama çeki verilsin’

“İhtiyacı olan yurttaşlara harcama çeki” projesinin, kuralları ve uygulama şekli çok net biçimde belirlenmek ve sıkı bir şekilde denetlenmek koşuluyla ciddiyetle değerlendirilmesi gerektiğini belirten Akyiğit, belirlenecek tutara markaların da ek bir katkısı sağlanarak gerçekten ekonomiyi hareketlendirecek şekilde formüle edilip uygulanabileceğini belirtti.
BMD Başkanı Ekrem Akyiğit sözlerine şöyle devam etti:
“Üretimin ve istihdamın yükünü çeken tekstil, hazır giyim ve konfeksiyon başta olmak üzere, perakendenin ve markaların bu uygulamaya vereceği destekle, tüketicilerin beyaz ve kahverengi eşya, otomotiv ve elektronik dışında kalan acil ihtiyaçları böylece karşılanmış olacaktır.” (aa)  

Kart borcuna dikkat!
Krizin bir diğer sonucu olan kredi kartı sorununun büyüyerek devam ettiğine işaret eden Ekrem Akyiğit şunları söyledi:
“Zor ekonomik koşullarda, çalışanlar maaşlarının büyük bölümüne yakınını doğrudan bankalara aktarıp kredi kartı borcu ödüyorlar. Bu aşamada, borçlarının yeniden yapılandırılması ciddiyetle düşünülmelidir. Bu paranın tamamının kart borcuna gitmeden önce ekonomik bir faaliyet içine çekilmesi hareketlilik yaratacaktır. Yapılanma sonrasında kişisel gelirin küçük bir bölümü sabit bir borca ayrılmalı.”