ÖTV indirimi ikinci el otomobil fiyatlarını sıfırdan çok düşürdü

ÖTV indirimi ikinci el otomobil fiyatlarını sıfırdan çok düşürdü
ÖTV indirimi ikinci el otomobil fiyatlarını sıfırdan çok düşürdü
Sıfır araçlara yapılan ÖTV indiriminden sonra ikinci el otomobil fiyatları da ilk pazar gününde 10 bin TL'ye kadar düştü. İndirim elinde otomobili olan galericileri ve aracını satmak isteyen vatandaşı üzerken ikinci el araç alacakları sevindiriyor. Kredi kartına taksitle otomobil satanlar bile varİLKER PEHLİVAN
İSTANBUL - Geçtiğimiz hafta başında yürürlüğe giren, 1.6 litre ve altı motora sahip araçlarda ÖTV’yi yüzde 37’den yüzde 18’e indiren düzenleme otomobil fiyatlarını yüzde 14 oranında düşürmüştü. Bu indirim ikinci el otomobil fiyatlarına da yansıdı.
Otomobil fiyatlarını 5 bin TL’ye kadar düşüren üç aylık ÖTV indirimi açıklamasından sonra sıfır otomobil satışları, bazı markalarda 5 kata kadar artmıştı.
İndirimden sonra düzenlenen ilk ikinci el pazarında fiyatlar neredeyse sıfır otomobil fiyatları gibi 5 bin TL’nin üstünde geriledi. Hatta pazarlarda 10 bin TL’ye kadar düşüş yaşandığı bile görülüyor. Pazarlarda galeriler fiyatı çok da yüksek olmayan otomobillerde kredi kartına taksit yapabiliyor.

Müşteri daha çok
Birkaç hafta önce galericilerin cumartesi gününden, araç sahiplerininse sabah 06.00’da gelip girmeye çalıştığı Altunizade’deki açık oto pazarı dün neredeyse yüzde 40 oranında boştu. İndirimden hiç memnun kalmayan galericiler çay içip müşter bekliyordu. ÖTV indirimi, elinde araç olan galericileri ve otomobilini satmak isteyen vatandaşı zarara sokarken ilk otomobilini alacak ya da sıfır otomobil alamayacak müşterileri memnun etti. Pazarda otomobilden çok otomobil arayan müşteri vardı. Ancak herkes gibi alıcıların da satıcıların da kafası karışıktı.

‘Aldığımız fiyatın altında’
Deniz Otomotiv yetkilisi Adnan Şener, indirimle sektörde psikolojinin değiştiğini söylüyor. Şener birçok galerici arkadaşının pazara bile gelmek istemediğini, yeni araç almadığını belirtiyor. İndirimden önce aldıkları araçları aldıkları fiyatın altına sattığını söyleyen Şener, “Elimde Volkswagen Passat var. Geçen hafta 42 bin TL yazmıştım şimdi 32 bin lira verseler satarım” diyor.
Sefaköy’deki açık oto pazarında da aynı görüntülere rastlanıyor. Her hafta galerilerin mekânı olan köşeler dün bomboştu.

‘Zaten bitmiştik’
Zaten kötü durumda olan ikinci el piyasasının ÖTV indiriminin ilk kez konuşulduğu dört ay öncesinden bu yana iyice durduğunu söyleyen Nazar Otomotiv’in sahibi Mustafa Düzgüncü, “İkinci el bitti. 34 bin TL’ye aldığım Peugeot 407’yi 30 bin TL’ye vereceğim. Hiç olmazsa binici müşteri kullandı da zarar etti. Benim araçlarım aylardır yatıyor ve vergi masrafı çıkarıyor” dedi. Caner Otomotiv’in sahibi Murat Kul da sattığı araçlarda 6 bin TL birden düşüş yaşandığını belirtiyor. Kul, iki ay önce 34 bin TL olan Volvo S40 marka araç için 28 bin 750 TL yazdığını ancak 28 bin TL’ye vereceğini anlatıyor.
İkinci el otomobil müşterileri ise hallerinden memnun. 15 bin TL’ye kadar ikinci el araç arayan Yasin Gümüş, “İki hafta önce pazarlık yapıp alamadığım otomobiller şimdi çok ucuz. Daha üst modellere bakmaya başladım” diyor.
İkinci el otomobil alım satımı yapan kurumsal şirketlerin yetkilileri ise bu etkinin geçici olduğunu, bir süre sonra pazarın tekrar hareketlenmeye başlayacağını söylüyor. ÖTV indirimiyle alınan araçların ikinci ele düşmesiyle fiyatların dengeleneceği belirtiliyor.

bigPara.com