ÖTV zammı eğlencenin tadını kaçırdı

ÖTV zammı eğlencenin tadını kaçırdı
ÖTV zammı eğlencenin tadını kaçırdı
Eğlence mekânları, içkiye gelen yüzde 30 ÖTV zammına karşı ayaklandı. Mekân sahipleri hükümetin geri adım atması için eylem yaptı.
Haber: NURİYE DOGU / Arşivi

İçkiye gelen yüzde 30’luk ÖTV zammı eğlence mekânlarını isyan ettirdi. 17 bin kişiye istihdam sağlayan Beyoğlu esnafının önderliğinde dün Adana , Ankara , Bakırköy ve Kadıköy’den gelen yüzlerce esnaf, ÖTV zammında hükümete geri adım attırmak için sokaklara döküldü. Mekanlar, bayramdan sonra yüzde 15 zamma hazırlanıyor. 

En pahalı içki bizde 
Eğlence mekânları ilk darbeyi 2003’te rekor düzeyde artan ‘eğlence vergisi’yle aldı. Geçen yıl devreye giren kapalı mekânlarda sigara yasağıyla kepenk kapatacak hale gelen esnafın içinde bulunduğu darboğaz, 15 gün önce gelen ÖTV zammıyla daha da derinleşti. Hükümetin tüm bu zamlarda ‘sağlık’ bahanesinin arkasına sığındığını söyleyen Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği (BEYDER) Eş Başkanı ve Mume Cafe-Bar’ın sahibi Murat Melkonian, “Zaten büyük bir borç yükü altındayız. Zamla beraber esnafın işleri yüzde 30 düşecek. Beyoğlu’nda sadece cuma-cumartesi akşamları iş yapar hale geldik. Bu kararın insan sağlığını düşünerek alındığını düşünmüyoruz. Eğlence hayatı bitirilmek isteniyor” diyor. 

Tüketicinin zam sonrası evlere kapanacağını belirten Melkonian, zaten Avrupa’nın en pahalısı içkisini sattıklarını, şimdiyse mekânların müşteri arayacak hale geleceğini vurguluyor. Melkonian, şu anda Beyoğlu’nda 3500 alkollü mekân olduğunu, bunların da yaklaşık 17 bin kişiye istihdam sağladığını belirtiyor. 

Turistler inanmıyor 
Melkonian, şunları söylüyor: “Ne derlerse desinler, alkol bizim ekmeğimiz. Oteller de bu durumdan çok rahatsız. Turistler bile pahalı içki yüzünden onları kazıkladığımızı düşünüyor. ÖTV zammını onlara anlatamıyoruz. Turistler gelirken free-shop’tan ucuz, vergisiz içkilerini alıyorlar, otel odalarında içiyorlar.”
El Hamra Han’da mekân işleten Mustafa Yılmaz, sigara yasağıyla azalan müşterilerin içkiye ÖTV zammıyla bir kat daha azalacağını söylüyor. Yılmaz’a göre, haftada bir gelen tüketici artık ayda bir gelecek, bu da eğlence mekânlarını iyice zora sokacak. Zammı bayram sonrasına ertelediklerini vurgulayan Yılmaz, fiyatları yüzde 15 arttıracaklarını söylüyor. 

Beyoğlu’nda yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlayan ailesine ait 40 mekan bulunan, kendisi ise 3 mekan işleten Ersin Kılıç, 21 adet vergi altında ezildiklerini söylüyor. Sigara darbesi üzerine içki zammıyla işlerin yüzde 40 düşeceğini öngören Kılıç, şunları söylüyor: “Tüketici artık evinde içmeye yönelecek. Hükümet bu karara ‘sağlık’ konusunu bahane gösteriyor ama bu sefer evlerde tüketim artacak.” 

Hesap sarhoş ediyor 
Çiçek Pasajı’nda ve Asmalımescit’te iki mekan işleten Erdal Bayram yüzde 15-20 zam yapmayı planlayanlardan. “Gönül ister ki, fiyatları arttırmayalım ama zamla başka türlü baş edemeyiz” diyen Bayram, artık tüketicinin ‘hesabı düşünerek’ sarhoş olduğunu söylüyor.


Türkiye ’de çok içilmez
Eyleme bazı tüketiciler de destek Verdi. ‘Beyoğlu sever’ gençler artık bir gece dışarıda ortalama 100 TL harcarlarken bunun 130 TL’ye kadar çıkacak olmasından oldukça rahatsız. Gençler, “Eğlence hakkımız elimizden alınamaz. Esnafı destekliyoruz” diyorlar. Esnafın zam eylemi turistlerin de ilgisini çekti. İki turist ise pankartları göstererek, “ÖTV ne demek, bu ne kalabalığı” diye soruyor. Her ne kadar anlatılmaya çalışılsa da ÖTV’ye bir anlam veremiyorlar ve şaşkınlıkla ekliyorlar: “Türkiye’de alkol çok pahalı. Burada çok içmememiz gerektiğini anladık.”

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Adana

  ,

  Ankara

  ,

  Beyoğlu