ÖTV zammı önce sigaraya gelecek

ÖTV zammı önce sigaraya gelecek
ÖTV zammı önce sigaraya gelecek

Kırsal kesimin desteklenmesi için ÖTV?si düşük tutulan mazot tarım araçları dışında da kullanılınca düzenleme gündeme geldi. FOTOĞRAF: ERAYDIN AYTEKİN / DHA

Mehmet Şimşek'in söz ettiği ÖTV artışının sigarada yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Yeni yılda sigara ve tütün mamüllerine zam kaçınılmaz. Kırsal motorin ile euro diesel'in ÖTV'si de birbirine yaklaştırılacak

ANKARA - Önceki gün Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in bazı ürün gruplarında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışı düşündüklerini açıklamasından sonra gözler sigara sektörüne çevrildi.
Tütün mamüllerinden alınan özel tüketim vergisi tutarlarının yeni yılda artırılması öngörülüyor. Kırsal motorin ile euro dieselin vergisinin de önümüzdeki dönemde birbirine yaklaştırılması üzerinde duruluyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 2010 Merkezi Yönetim Bütçesi’nin tümü üzerindeki görüşmeler sırasında, bazı ürünlerde ÖTV artışı olabileceğini dile getirmesinin ardından gözler Maliye Bakanlığı’na çevrildi.

Hedef yüzde 41.5’lik artış
Maliye Bakanlığı bürokratları, bu yıl tütün mamüllerinden 11 milyar 950 milyon 877 bin lira ÖTV alınmasının öngörüldüğünü, ancak bu rakamın yıl sonunda 11 milyar 599 milyon 164 bin lira olarak gerçekleşeceğinin tahmin edildiğini belirtti.
2010 bütçesinde tütün mamüllerinden 16 milyar 417 milyon 469 bin lira ÖTV geliri hedeflendiğine dikkat çeken Maliye bürokratları, şu değerlendirmede bulundu: “2010’da tütün mamüllerinden alınan ÖTV’de bu yılın gerçekleşme tahminine göre yüzde 41.5’lik bir artış söz konusu. Bu şartlarda tütün mamüllerinin özel tüketim vergisinde bir artış kaçınılmaz. Bu artışın bir defada mı, yoksa iki aşamada mı yapılacağı henüz belli değil. Ancak yıl içinde öngörülen gelir rakamına ulaşılabilmesi için bunun geciktirilmemesi gerekiyor. Şu aşamada tütün mamüllerine ne kadar ÖTV artışı geleceği konusunda bir netlik bulunmuyor. Biz, rakamları ortaya koyar, sayın Bakana sunarız. Sonuçta bu siyasi iradenin kararına bağlı. Tütün mamüllerine ÖTV zammı konusunda son sözü Bakanlar Kurulu söyleyecek.”
Halen sigaralar üzerinde yüzde 58, puro ve sigaralar üzerinde yüzde 30 oranında nispi ÖTV bulunuyor. Sigara ve diğer tütün mamulleri üzerindeki asgari maktu özel tüketim vergisi tutarı ise 0.1025 olarak belirleniyor. Buna göre, sigaradan paket başına 2.05 lira asgari maktu ÖTV alınıyor.

Çiftçileri üzecek
Bu arada kamuoyunda ‘kırsal motorin’ olarak bilinen ve kükürt oranı yüksek, fiyatı düşük motorinle kükürt oranı düşük, fiyatı yüksek euro diesel üzerindeki ÖTV’nin de yeniden ele alınması üzerinde duruluyor. Başlangıçta kırsal kesimin desteklenmesi amacıyla ÖTV’si düşük tutulan kırsal motorinin son dönemde kullanım alanının yaygınlaşması, bazı otomotiv firmalarının bile yüksek kükürte dayanıklı motor imal ederek, ucuz motorine yönelmesi, Maliye Bakanlığı’nda sıkıntı yarattı. Ucuz motorin nedeniyle ciddi bir ÖTV kaybıyla karşı karşıya kalan bakanlık, yeni dönemde motorindeki ÖTV’nin de yeniden ele alınmasını kararlaştırdı. Bu çerçevede kırsal motorin ile euro dieselden alınan ÖTV arasındaki farkın aşamalı olarak azaltılması ve süreç sonunda verginin dengelenmesi üzerinde duruluyor. Bakanlık yetkilileri, sektör temsilcilerinin de, bu konuda Gelir İdaresi Başkanlığı ve Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü’ne yaşanan sıkıntıları dile getirdiğine işaret ediyor. Kırsal motorinle euro diesel arasında halen litre başına 7 kuruşluk bir ÖTV farkı bulunuyor.
Temmuz ayındaki son ayarlamanın ardından kırsal motorine litrede 1.0845 lira, euro diesele ise 1.1545 lira ÖTV uygulanıyor. Yetkililer, uygulama birliği açısından aslında motorinde tek bir ÖTV’ye geçilmesi gerektiğini belirtiyor. Ancak bunun, Türkiye’de tüketilen yaklaşık 12 milyon tonluk motorinin yüzde 75’ini kırsal motorinin oluşturması ve kırsal motorindeki stok rakamlarının fazlalılığı nedeniyle kısa vadede mümkün görünmediği ifade ediliyor. Kırsal motorin, tarım araçlarının yanı sıra özellikle kamyon, otobüs, minibüs sahipleri tarafından tüketiliyor.

Sigarada 41.2 milyar gelir
Tütün mamullerinden son dört yılda bu yılki gerçekleşme beklentisiyle birlikte 41 milyar 164 milyon 538 bin liralık ÖTV geliri elde edilmiş olacak. KDV geliri de dahil edildiğinde söz konusu rakam çok daha yukarı çıkacak. (aa)