ÖTV'ye özel motor

ÖTV'ye özel motor
ÖTV'ye özel motor
Dünya devi GM'nin markalarından Chevrolet artan ÖTV oranlarından etkilenmemesi için yeni Captiva'ya özel 2 litrelik dizel motor üretti.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI / Arşivi

General Motors (GM) markalarından Chevrolet, Türkiye ’de artan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarından etkilenmemesi için SUV modeli Captiva’ya özel 2 litrelik dizel motor üretti. G. Kore’de üretilen ve yenilenen Captiva’yı tüm ülkelerde 2.2 lt dizel motorla satacak olan Chevrolet sadece Türkiye’ye yönelik 2 lt 163 BG’lik motor geliştirerek yüzde 130 yerine yüzde 80’lik ÖTV dilimine girdi. Geçen yıl 7 bin 850 adet olmak üzere 2006 sonundan beri Türkiye’de yaklaşık 20 bin Captiva satan Chevrolet Türkiye bu yıl sonunda Avrupa ’da sırasıyla Almanya, Fransa ve İtalya’dan sonra toplamda en çok Chevrolet araç satılan 4’üncü ülke olacak.
Geçen yıl Türkiye’de toplam 23.5 bin araç sattıklarını kaydeden Chevrolet Türkiye Genel Müdürü Tolga Atmaca bu yıl toplam pazarın yüzde 10 daralma beklentisine rağmen markalarının 24 bin adetin üzerine çıkacağını belirtti. Geçen yıl binekte yüzde 3,9 paylarının 2012’de yüzde 4,5’e yükseleceğini de kaydeden Atmaca bu artışta özellikle yeni Aveo dizel modelinin katkısı olacağını belirtti. 

Pick-up da gelecek
Chevrolet’nin ‘Suburban’ ile dünyanın ilk SUV aracını ürettiğini hatırlatan Atmaca, güncel SUV Captiva’nın Türkiye’de segment lideri olup rekor satışlara imza attığına dikkat çekti. Yenilenen aracın 2.2 lt dizel motorla satılacağını ancak GM yönetiminden Türkiye’deki vergilere özel motor talep ettiklerini kaydeden Atmaca “Rekortmen Türkiye pazarındaki satışların düşmemesi için bize destek verdiler” dedi. 2012 sonuna kadar eski kasayla birlikte 5 bin Captiva satmayı hedeflediklerini aktaran Atmaca, binek Malibu modelini de 2 lt dizel ve 1.4 lt turbo 140 BG’lik benzinli motorla getirmek için çalıştıklarını kaydetti. Cruze modelinin de 140 BG’lik benzinliyle geleceğinin müjdesini veren Atmaca yeni küçük SUV model Trax’in ise Şubat 2013’te ithal edileceğini vurguladı. Atmaca, 2013’te pick up Colarado ve Trax’in gelmesiyle 2013’te 30 bin satışlarına ulaşabileceklerini de sözlerine ekledi. 

Camaro’da talep düştü
Chevrolet Camaro ise ÖTV artışından nasibini aldı. Fiyatı ÖTV artışı öncesi 100 bin dolar olan otomobil ÖTV artışıyla 100 bin euroya çıkınca talep geriledi. Bugüne kadar 4’ü İstanbul ’da olmak üzere 10 adet Camaro sattıklarını kaydeden Atmaca hedeflerini yarıdan fazla azalttıklarını, yıl sonuna kadar 30 adet satışın kendiler için “başarı” olacağını belirtti.

Captiva artık 2 çeker
Eski kasası sürekli 4 çeker olan Captiva’nın makyajlısı 2 çeker sistemine sahip. LT ve LTZ donanım seviyesiyle 85.6 bin TL’den başlayan fiyatlarla pazara giren araçta artık 7 koltuk ve elektrikli sunroof standart. 163 BG’lik dizel motora sahip araç 100 km’ye 9.9 saniyede çıkıyor ve 100 km’de ortalama 7.7 lt yakıt harcıyor.

Proton’dan indirim atağı
Ulumotor distribütörlüğündeki Malezyalı Proton yaz fırsatlarına başladı. 30 Haziran’a kadar sürecek bu kampanyada Gen 2 HB ve Persona Sedan Lowline fiyatı 33.9 bin TL’den 27.9 bin TL’ye çekildi.

En güçlü GrandTurismo geliyor
Maserati GranTurismo modelinin 460 BG’lik en güçlü versiyonu ‘Sport’ temmuzda geliyor. Keskin yol tutuş özellikleri, farklılık katılan sportif tasarımıyla öne çıkacak model 300 km/s’lik azami hıza sahip. Araç, 317 bin eurodan başlayacak.

Otokoç 344 milyon TL yatıracak
Koç Grubu şirketlerinden Otokoç, yatırımlara hız veriyor. 2.5 milyon euroluk yatırımla hafta içinde Alanya’da yeni plaza açan şirket 2012 sonuna kadar yine Antalya ve İstanbul’da Lancia-Jeep ve Alfa gibi markaların araçlarının sergileneceği özel 2 showroom açacak. Otokoç Genel Müdürü Görgün Özdemir İstinye’de açılacak showroom’un ‘amiral gemisi’ olarak örnek oluşturacağını belirterek 2012’de 344 milyon TL’lik yatırım ve 3 milyar TL’lik ciro hedeflediklerini söyledi.

bigPara.com