ÖTV'yi indir pazarı 200 bin adet büyüt

ÖTV'yi indir pazarı 200 bin adet büyüt
ÖTV'yi indir pazarı 200 bin adet büyüt
Otomotiv distribütörlerinin hazırlattığı rapora göre 2016'da pazar 1.2 milyon adede çıkacak. ÖTV düşürülürse rakam 1.4 milyon adede yükselecek.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI / Arşivi

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), akademisyenler işbirliğiyle hazırlattığı “Otomotiv Ticaretinde Yol Haritası-Talep Tahminleri 2012-16” raporunu açıkladı. Yüksek oranlı vergilerin, özellikle de ÖTV oranlarının talep artışını engellediği belirtilen raporda, mevcut şartlar değişmeden yüzde 5,5 gelir artışı durumunda 2016’da otomobil satışlarının yıllık 850 bin adet, toplam otomotiv satışlarının da  1 milyon 246 bin seviyesine ulaşacağı tahmininde bulunuldu. Bazı modellerde yüzde 100’ü aşan ÖTV’nin yüzde 18’e sabitlenmesi halinde oto satışlarının 2016’da 1 milyon 16 bin, toplam otomotiv satışlarının ise 1 milyon 412 binlere çıkacağı tahmin edildi. ÖTV’nin yüzde 27’ye düşürülmesi durumunda ise otomobil satışlarının 930 bin adet, toplam otomotiv satışlarının ise 1 milyon 326 bin adetler olacağı öngörülüyor. 

Araçlar yaşlı 
Raporda gelir düzeyi olarak en üstte yer alan yüzde 20’lik kesimin, toplam araç alımının yüzde 55,6’sını gerçekleştirdiği de vurgulandı. Bu grup ikinci sıradaki yüksek gelirli yüzde 20’lik grupla birleştirildiğinde toplam araç talebinin yüzde 81,5’i bu kesimden oluşuyor. 1000 kişiye düşen otomobil sayısının ABD’de 965, Avrupa ülkelerinde 641, Kore’de 340 iken Türkiye’de bu oranın son yıllardaki artışlarla birlikte ancak 141’e ulaştığı da belirtilmekte.
Raporda Türkiye’deki araç parkının yüksek yaş ortalamasına dikkat çekiliyor. 2011 sonu itibariyle toplam araç parkının 12 milyonun üzerine çıktığı, bu sayının da yarısını 12 ve üzeri yaştaki araçların oluşturduğu da vurgulanmakta. Raporda, geçmişteki hurda teşvikine benzer bir uygulamanın gündeme gelmesi gerektiği belirtilirken böylece hem trafikte can ve mal güvenliğini tehdit eden hem de karbon emisyonunda artışa yol açan araçların pazardan çekilmesinin sağlanacağı öngörüldü. ODD’nin hesabına göre hurda için teslim edilen araç sahiplerine kilogram başına 3, 4 ve 5 liralık tutar ödenmesi durumunda satış artışıyla birlikte devletin net gelirleri 350-600 milyon liraya ulaşacak. 

ODD Başkanı Mustafa Bayraktar “Ortalama yaşı 12, yüzde 20’si 20 yaş ve üzeri, yüzde 35’i ise 16 yaş ve üzeri olan bir araç parkının yarattığı yakıt israfını benim söylememe gerek yok. Otomotiv sektörü maalesef ülkemizin cari açığının sorumlusuymuş gibi görülse de asıl israf yaşlı araç parkına ödenen kullanım ve bakım bedelleridir. Bunların acilen önüne geçilmeli” diye konuştu. ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce raporu Maliye Bakanı Şimşek’e de sunduklarını, özellikle önümüzdeki dönemde yeni araç almak kaydıyla yapılacak hurda teşvikine ılımlı baktıklarını söyledi.

Türkiye Mac Gyver’ı ‘yaşlı’ diye çevirdi
Mercedes-Benz, yeni küçük hafif ticari aracı Citan’ı birkaç ay içinde satışa sunmaya hazırlanıyor. Özellikle Avrupa’da önemli satış performansı beklenen Citan’ın global lansman ve tanıtımlarında bir zamanların ünlü dizisi Mac Gyver’ın kullanılması hedefleniyor. Ülkemizde de yayımlanan ve başrolünde becerikli gizli ajan olarak Richard Dean Anderson’ın yer aldığı dizi 1985’ten itibaren 7 sezon devam etti. Citan’ı çok yönlülük, fonksiyonellik, pratiklik ve güvenlik unsurlarıyla ön plana çıkaracak marka, dizide rol alan Mac Gyver’ın becerilerini araçla özdeşleştirecek senaryolarla iletişim yapacak. Ancak Citan’la ilk etapta pazarın yüzde 3’ünü hedefleyen Türkiye, Mac Gyver’ı iletişimde kullanmayacak. Bir araştırma yaptırıp araç müşteri potansiyeli ve kullanıcısının ağırlıklı 25-35 yaş arası olduğunu gören MB Türk AŞ, ajan Gyver’ı tanımayanların çoğunlukta olacağını düşündüğünden şimdilik aracı “aile” başta olmak üzere diğer temalarla tanıtmayı öngörüyor.

bigPara.com