Övgü var, not arttırımı yok

Övgü var, not arttırımı yok
Övgü var, not arttırımı yok
Türkiye'nin notunu arttırmayan 'sıfırcı hoca' Moody's, Avrupa'da görünümü olumlu olan ve krizin başından bu yana iki iyileştirme geçirmiş tek ülkenin Türkiye olduğunu açıkladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye ’nin kredi notunu ‘yatırım yapılabilir’ seviyeye çıkarmasının ardından, tüm gözlerin çevrildiği Moody’s, ‘yere göğe sığdıramadığı’ Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir seviyenin bir basamak altında tutmaya devam etti. Türkiye’nin kredi notunu ‘pozitif’ görünümle, ‘Ba1’ seviyesinde derecelendiren Moody’s, Türkiye ile ilgili değerlendirme raporunu önceki akşam yayımlandı. Raporun tanıtımı için dün düzenlenen toplantıda konuşan Moody’s’in kıdemli analisti Sarah Carlson, Türkiye’ye övgü üstüne övgü yağdırdı.
Hayal bile edemezdim 
Türkiye’nin kendileri için çok özel bir yere sahip olduğunu belirten Carlson, Avrupa’da rating görünümü olumlu olan tek ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çekti. Türkiye ile ilgili ilk raporunu 1995’te yazdığını hatırlatan Carlson, “10 yıl önce Türkiye’nin sınırına dayanmış bir borç krizini hasarsız aşacağını söyleseydiniz, buna inanmazdım. Ama Türkiye bunu aştı” değerlendirmesinde bulundu.
Kamu finansmanı iyileşti
Haziran ayında Türkiye’nin ratingini bir derece yukarı çektiklerini ifade eden Carlson, “Kamu finansmanı iyileşti. Hükümetin bilançosunun şoklara karşı dayanıklılığı arttı. Borç yükü azalmaya devam ediyor” dedi. Cari açıkta yapısal sorunların etkili olduğunu kaydeden Carlson, “Cari açığı düşürmek için politik adımlar atılmalı. Yatırım teşvik programı, bireysel emekliliğe getirilen teşvikler çok önemli” diye konuştu. Hükümetin reformlar konusunda istekli olduğunu ve Moody’s olarak reform sürecinin devam edeceğine güvendiklerini vurgulayan Carlson, Türkiye’nin Euro Bölgesi’ndeki krize karşılık ihracat pazarlarını çeşitlendirerek Avrupa’ya bağımlılığını azalttığını kaydetti.
En büyük risk dışarısı 
Moody’s, kredi notu üzerindeki ana kısıtlayıcı faktörün dış dengesizlikler nedeniyle dışarıdan gelebilecek riskler olduğunu tekrarlarken, yatırım yapılabilir seviye kredi notu için Türkiye’nin üzerindeki riskleri azaltacak politikalar benimsemesi gerektiğini belirtti. Carlson, dışsal kırılganlıkların azaltılması alanında olumlu yönde köklü değişiklikler olursa Türkiye’nin not artışını değerlendirebileceklerini kaydetti.
Carlson, Türkiye’nin ne zaman yatırım yapılabilir kredi notu alabileceği sorusuna belirli bir takvim olmadığı cevabını verirken, kredi notlarının üçte birinin 18 ay içinde görünüm yönünde bir not kararı ile sonuçlandığını belirtti. Carlson, Ortadoğu ’da ve Suriye’de yaşanan bölgesel gerilimlerin Türkiye’nin kredi notu üzerinde direkt bir etkisi olmadığını belirterek, “Jeopolitik gelişmelerin derecelendirme üzerinde hiçbir etkisi olmadığını söylemek doğru değil. Fakat Türkiye için kilit rating ölçütü değil” dedi.( EKONOMİ SERVİSİ)

Euro Bölgesi’nderiskler devam ediyor 
Moody’s’in 6. Yıllık Türkiye Kredi Riski Konferansı’nda konuşan Carlson, Euro Bölgesi’ndeki krizin ciddi oranda rating değişikliklerine sebebiyet verdiğini, bu değişikliklerin de aslında kırılganlıkları yansıttığını belirtti. Euro Bölgesi’nin bir arada kalmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Carlson, “Euro Bölgesi’nden Yunanistan’ın çıkışının 1’e 3 gibi bir oranda olduğunu tahmin ediyoruz. Eğer Yunanistan çıkarsa bu sadece Yunanistan ekonomisi için değil genel anlamda Euro Bölgesi’nin ekonomisi için olumsuz olacaktır” öngörüsünde bulundu. Carlson, risklerin devam etmesi sebebiyle, Euro Bölgesi’nde Finlandiya’nın dışında çoğu ülkenin görünümünün olumsuz olduğunu vurguladı.

TÜRKİYE’NİN KREDİ NOTLARI
 
Fitch: BBB- Yatırım yapılabilir
S&P: BB seviyesinde. Yatırım yapılabilir iki seviye altı
Moody’s: Ba1 seviyesinde. Yatırım yapılabilirin bir seviye altı