Oyak-Arcelor ortaklığı sona erdi

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları'nın (Erdemir) ihalesini kazanan Oyak, Erdemir'i dünyanın ikinci büyük demir çelik üreticisi Lüksemburg merkezli Arcelor ile ortaklık yaparak almak yerine tek başına almayı tercih etti.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları'nın (Erdemir) ihalesini kazanan Oyak, Erdemir'i dünyanın ikinci büyük demir çelik üreticisi Lüksemburg merkezli Arcelor ile ortaklık yaparak almak yerine tek başına almayı tercih etti. Oyak, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na (ÖİB) Erdemir hisselerini tek başına devralmak için başvurdu. Reuters Ajansı da ekonomi yetkililerine dayanarak Oyak'ın,Erdemir'i devir almak için kurduğu Ataer Holding'de Arcelor ile yapmayı planladığı ortaklığı sona erdirdiğini duyurdu. Arcelor, Ataer Holding'in yüzde 41 hissesini alarak Erdemir'in ortağı olacaktı. Konuyla ilgili olarak görüşlerini almak istediğimiz Oyak yetkililerine ulaşılamadı.
Oyak Holding, 4 Ekim 2005'teki ihalede Erdemir'deki yüzde 46.12 oranındaki kamu hissesini 2 milyar 770 milyon dolara satın almıştı. Şartname gereği, Erdemir'deki Türkiye Kalkınma Bankası hisseleri de ihaledeki fiyattan kazanan kuruluş tarafından satın alınacaktı. Oyak TKB hisseleriyle birlikte, devralacağı yüzde 49.29 oranındaki hisse için 2 milyar 960 milyon 391 bin dolar ödeyecek.
ÖYK kararından sonra Oyak 1.6 milyar dolar tutarında dış kredi sağlarken, yabancı ortak arayışını da hızlandırmıştı. Erdemir'i almak için kurulan Ataer şirketinin yüzde 41 hissesinin Arcelor'a devri görüşmeleri başlatan Oyak, bu görüşmeleri olumlu bir şekilde tamamlamış, Arcelor-Oyak ortaklığı AB Komisyonu tarafından da onaylanmıştı. Arcelor-Oyak ortaklığı için Rekabet Kurulu'na yapılan başvuru ise geçtiğimiz hafta Rekabet Kurulu'nda ele alınmış, ancak karar alınamamıştı. Rekabet Kurulu'nun yarınki toplantısında bu konuyu karara bağlaması bekleniyordu.
Son süre 6 Mart
Özelleştirme İdaresi Oyak'ın tek başına başvuru yaptığını doğruladı ve devir sözleşmesi için tarihin Rekabet Kurulu kararının açıklanmasından sonra belirleneceğini söyledi. ÖİB yetkilileri, "Oyak tek başına almak istiyor, neden Rekabet Kurulu'nun kararı bekleniyor" sorusu üzerine, prosedürün tamamlanması gereğine dikkat çekti. Başvuruda ödeme şekliyle ilgili bilgi yok. Oyak'ın devir sözleşmesini imzalaması için, peşin ödemede 2 milyar 960.4 milyon doları ÖİB hesabına yatırması, taksitli ödemede ise ilk taksidi yatırması ve bakiyesi için taahhüt mektuplarını 6 Mart 2006'ya kadar ÖİB'ye vermesi gerekiyor. Sektör yetkilileri Oyak-Arcelor ortaklığının rekabet açısından sorun yarattığını belirterek "Rekabet Kurulu'ndan olumsuz karar çıkmasını engellemek için bu yöntem seçildi. Oyak, Erdemir'i almak için gereken parayı buldu" dedi.