Oyak eleştirilere 'kârla' yanıt verdi

Oyak tarafından şubat ayında devralınan Erdemir, 2005'in tamamında elde ettiği kârın iki katına dokuz ayda ulaşarak 402 milyon YTL net kâr açıkladı.

STANBUL - Oyak tarafından şubat ayında devralınan Erdemir, 2005'in tamamında elde ettiği kârın iki katına dokuz ayda ulaşarak 402 milyon YTL net kâr açıkladı. Erdemir'in 2005'te 193 milyon YTL net kâr elde ettiğini hatırlatan Erdemir Yönetim Kurulu Başkanvekili Aydın Müderrisoğlu, "'Oyak, demir çelik işinden ne anlar' diyenlere işin gidişatı en iyi cevap" dedi.
İsdemir ilk kez zarardan kurtuldu
İsdemir ve Erdemir yöneticileriyle birlikte Erdemir grubunun dokuz aylık mali sonuçlarını basın toplantısıyla duyuran Müderrisoğlu son üç senedir zarar açıklayan İsdemir'in de 2006'nın eylül ayında 65 milyon YTL ile ilk kez kâra geçtiği söyledi. Erdemir'in, Oyak'a devrinden sonra 100 milyon dolar tasarruf sağladıklarını söyleyen Müderrisoğlu, şu açıklamayı yaptı: "Yerel ve spot tedariklerin yerine, merkezi ve uzun vadeli alımlar yapıldı ve maliyet tasarrufu sağlandı. Yüksek maliyetli ve kısa vadeli borçlar, düşük maliyetli, uzun vadeli kredilerle değiştirildi. Amacından sapmış sosyal harcamalar kısıldı."
350 bin tonluk galvaniz ve 1 milyon ton kapasiteli ark ocağı yatırımı planladıklarını anlatan Müderrisoğlu, bu yatırımların toplam 150 milyon dolar olmasını öngördüklerini söyledi. Erdemir grubunda devam eden yatırımların 2.5 milyar dolar olduğu açıklandı..
'Erdemir'in İMKB'deki fiyatı düşük kaldı'
'Erdemir'in İMKB'deki piyasa değerinin düşük olduğuna ilişkin yoruma ise Müderrisoğlu, "Erdemir'in piyasa değeri düşük diye telakki edilebilir. Biz bir takım kıyaslamalar yaptık ve kâr marjı indeksine göre Erdemir, dünyada üçüncü sırada yer alıyor. Yani Mittal bile gerisinde kalıyor. Buna göre piyasadaki değerinin daha yukarıda olması gerekir" dedi.'Somut görüşme yok'
Toplantıda yabancılarla ortak konusunda yöneltilen soruya Erdemir Başkan Vekili "Somut bir görüşmemiz yok. İşbirliklerine açığız, ancak vazgeçemeyeceğimiz prensipler var" yanıtı verdi. Müderrisoğlu, 'olmazsa olmaz' dediği prensipleri ise "Erdemir'in ticari durumunu bağımsız olarak devam ettiriyor olması lazım. Her iki tarafın da koşullardan memnun olması ve kazan-kazan sonucunun ortaya çıkması lazım" diye konuştu.
"Oyak, çelik işini Erdemir'i almadan önce de seviyordu" diyen Aydın Müderrisoğlu "Erdemir'i ekonomiye gözle görülür katma değer sağlayabilir düşüncesiyle aldık" dedi. Müderrisoğlu, Oyak'ın yönetiminde 919 milyon YTL katma değer yaratan Erdemir'in çok doğru bir yatırım olduğunu belirterek "İleriye yönelik olarak çok umutluyuz. Doğru bir adım olduğuna inanıyoruz" görüşünü aktardı.