Oyak: Erdemir bizim kalacak

Oyak Genel Müdürü Ulusoy, Erdemir'e ortak almayı şartların belirleyeceğini söyledi: Erdemir'i kayıtsız şartsız kontrol etmek istiyoruz, kaptan köşkünden çıkmaya niyetimiz yok.

İSTANBUL - Oyak Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, "Erdemir'in kaptan köşkünden çıkmaya niyetimiz yok, kaptan köşkünde olmaya devam edeceğiz" dedi. Coşkun Ulusoy dünyanın iki yıl sonra değişik bir Erdemir göreceğini belirterek, şirketin kalite ve maliyet açısından rekabet edebilir düzeyde olacağını sözlerine ekledi.
Ulusoy, düzenlediği basın toplantısında, Erdemir hisselerini kayıtsız şartsız kontrol etmek istediklerini belirterek, ancak sermayesinin tümü Oyak'a ait olan Ataer Holding hisselerinde ortaklığın olabileceğini dile getirdi.
2.96 milyar dolara satın aldıkları Erdemir'in ödemesini peşin yaptıklarını hatırlatan Ulusoy, bunun Oyak'ın finansman gücünü gösterdiğini vurguladı. Ulusoy peşinatı oluşturan 1,5 milyar doları Erdemir hisselerini ortaya koyarak uluslararası piyasalardan aldıkları 10 yıl vadeli proje finansmanıyla ödediklerini, kalan 1,5 milyar doların 500 milyon dolarını kendi özkaynaklarından, 1 milyar dolarını ise dış kaynaklarla temin ettiklerini söyledi.
'Ortaklığa evet denebilir'
Erdemir'i yöneten Ataer Holding'e yerli veya yabancı ortak alıp almayacaklarına ilişkin bir soru üzerine de Ulusoy, bunu şartların belirleyeceğini, bunun değerlendirilebileceğini, "Evet de, hayır da denilebileceğini" söyledi.
Arcelor'la yapılan görüşmelere ilişkin bir soru üzerine Coşkun Ulusoy, "Arcelor'la zaten bir merhabamız vardı. Başkaları da 'merhaba' derse onlara da 'merhaba' deriz, görüşürüz" yanıtını verdi.
"Erdemir'i devir teslim aldık, başımız dik" diyen Ulusoy, tüm özelleştirme sürecinde kamuoyuna herhangi bir açıklamada bulunmamalarına karşın bu konuda çıkan haberleri ise eleştirmekten geri kalmadı. Ulusoy bugüne kadar kamuouyunu bilgilendirmeme nedenlerini ise 'polemikleri sevmiyoruz, hukuki alandaki gelişmelere özen gösteriyoruz, iddialara canımız sıkılsa da yanıt vermek için bugüne kadar sabırla bekledik" sözüyle açıkladı.
'Kendi başımıza yaptık'
Erdemir'deki ana stratejilerini "Ortak olmayacağız. Uluslararası piyasadaki güvenilirliğimize güvenerek, kendimiz yapabiliriz" diye özetleyen Ulusoy, ancak Erdemir'e gereken finansmanı bulup, izinleri aldıktan sonra Türkiye ve Erdemir'in çıkarları açısından yanlarına ortak almanın yararını değerlendirdiklerini belirterek şöyle sürdürdü; "Politik, stratejik, diplomatik hususları dikkate alarak düşündüğümüz çizgiden ayrıldık. Çeşitli müracaatlar içinde Arcelor'u seçtik. Ortak alabilir miyiz? diye aralık sonunda Rekabet Kurulu'na başvurduk."
Ancak 16 Şubat'a kadar kurulun incelemelerini sürdürdüğünü belirten Ulusoy, "Uluslararası finans kuruluşları dış finansma için 10 gün lazım dedi. Bu nedenle muameleleri zamanında yetiştirmek için kurulun kararını beklemeden Erdemir'i tek başımıza devraldık" diye konuştu. Ulusoy, Rekabet Kurulu'nun başvuruya ilişkin yanıtının gecikmesinin nedenini bilmediğini söyledi.
'Polemiğe girmedik'
Coşkun Ulusoy özelleştirme sürecinde son derece yanlış şeylerin yazılıp çizildiğini, polemiğe girmemek için bugüne kadar konuşmamayı tercih ettiklerini söyledi. "Oyak finansmanı sağlayamadı, paraya ihtiyacı olduğu için ortak arıyor" denilmesini 'Çok ayıp' diye nitelendiren Ulusoy, Özelleştirme Yüksek Kurulu izin verdikten sonra 1.5 milyar dolarlık kaynak bulduklarını anlattı.
Ulusoy "Bir finansman ihtiyacı olsa, ortakla yola çıkardık" diye tepki verdi. Ulusoy, bir sendikacının "Kaptan köşkünde Oyak oturduğu sürece köşkte ne olduğu bizi ilgilendirmez" sözünü aktardı. Ulusoy, Erdemir'de stratejik ortak almanın şart olmadığını belirterek, "Kurtuluş Savaşı'nı yapan insanlar, Erdemir'i bu konuma getiren insanlar, bundan sonrasını niye götüremesin?" dedi.
Erdemir Arcelor'un kontrolüne geçecek iddialarıyla ilgili olarak da "Bu iddia bizi şaşırttı. Gülelim mi, ağlayalım mı? Öğrencilerimden biri söylese sınıfta bırakırdım" diye konuştu.
Atatürk'ten alıntılı cevap
Basın toplantısında Erdemir ile ilgili gruba ilişkin eleştirileri yanıtlayan Ulusoy'un dağıttığı dokümanlar arasında Mustafa Kemal Atatürk'ün sözlerinin yer aldığı bülten de bulunuyordu.
Atatürk'ün, "Büyük olmak için hiç kimseye iltifat etmeyeceksin... aldatmayacaksın, ülke için gerçek amaç ne ise onu görecek ve hedefe yürüyeceksin... Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır, fakat sen buna karşı direneceksin... Kendini büyük değil, küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu engelleri aşacaksın. Bundan sonra da sana büyük derlerse... Bunu söyleyenlere güleceksin" sözlerine yer veren metin dikkat çekti.
'Kadroda ufak tefek değişiklik olabilir'
Erdemir çalışanları açısından sorun bulunmadığını söyleyen Ulusoy idarecilerde ise ufak tefek değişiklikler olabileceğini, yeni eleman istihdamının bile gündeme gelebileceğini kaydetti.
Ulusoy, bugüne kadar sacı Arcelor'dan alan Oyak Renault'nun bundan sonra Erdemir'den alıp almayacağı sorusu üzerine ise "Grup şirketlerine 'kârı maksimize edin' diyoruz. Kararları kendileri vermeli. Vatan-millet deniyorsa onda yokuz" dedi.
Erdemir keşke özelleştirilmese
Konuşmasında, Antalya'da Eylül 2005'te iş ortaklarıyla toplantısında ifade ettiği 'Keşke Tüpraş ve Erdemir özelleştirmesi olmasa' sözlerine de açıklık getiren Ulusoy şunları söyledi: "Avrupa'da bu tip önemli kuruluşlara yönelik en ufak harekette başbakanlar devreye giriyor. Özelleştirmelere karşı değilim, ama Tüpraş ve Erdemir keşke özelleştirmeye konu edilmeseydi, keşke daha iyi yönetilseler. (Olacaksa da bari biz yapalım) dedik."
Oyakbank'ta süre ağustosta doluyor
Oyakbank'a yönelik ortaklık tekliflerini nasıl değerlendirecekleri sorusu üzerine Oyak Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, Oyakbank ile birleştirdikleri Sümerbank'ı alırken 5 yıl satmayacakları taahhüdünde bulunduklarını anımsatarak, bu sürenin ağustos ayı sonunda biteceğini söyledi.
Coşkun Ulusoy, bankayı daha iyi tanımak için görüşmek isteyenlere 'görüşmeyiz' demediklerini, ancak daha müzakerelere girmediklerini belirtti. Ciddi teklifle gelen bir kurumla görüşebileceklerini de dile getiren Coşkun Ulusoy, "Ama o zaman o rakam, o şartlar ne olur bilmiyorum" diye konuştu.
Oyak Genel Müdürü Ulusoy, Oyak'ın elektrik dağıtım ihalelerine girip girmeyeceğine yönelik soru üzerine, bu konuyu konuştuklarını, ciddi bir yatırım olduğu için konunun yeniden değerlendirilmesi gerektiğine işaret etti. Oyak Grubu hakkında da bilgi veren Coşkun Ulusoy Oyak'ın 2005'te güzel bir yıl geçirdiğini TÜFE enflasyonunun 3.5-4 misli nema elde ettiklerini de sözlerine ekledi.