Oyak gözünü üç deve dikti

Oyak Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, bu yılın özelleştirme programının en önemli üç şirketi olan ve ihale süreçleri devam eden Tüpraş, Erdemir ve...

İSTANBUL - Oyak Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, bu yılın özelleştirme programının en önemli üç şirketi olan ve ihale süreçleri devam eden Tüpraş, Erdemir ve Türk Telekom satışıyla ilgilendiklerini belirterek "Türk Telekom, Tüpraş ve Erdemir'den birisini mutlaka alacağız" dedi.
Oyak Grubu faaliyetleri hakkında bilgi vermek amacıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Oyak Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, özelleştirme gündeminin ilk sırasında yer alan Telekom, Tüpraş ve Erdemir özelleştirmeleriyle yakından ilgilendiklerini belirterek "Ancak, öyle bir özelleştirme takvimi oluşturuldu ki; çok sıkışık, üç büyük özelleştirme daha geniş zamana yayılmalıydı" değerlendirmesini yaptı.
Nakit fonları yüksek
Kuruluşunun 43'üncü yılını rekor kârla karşılayan Oyak ve Oyak Grubu'nun, benzer gruplar arasında konsolide net dönem kârı ve özkaynak kârlılığı açısından ilk sırada olduğunu söyleyen Oyak (Ordu Yardımlaşma Kurumu) Genel Müdürü Ulusoy, grubun konsolide net kÉrının yüzde 21.7 artışla 744 trilyon lira (744 milyon YTL) olduğunu açıkladı.
Ulusoy, kurumda yönetilen nakit fonların 1.9 trilyon lira olduğunu da belirterek 'Holdingler arasında bu kadar likit olan kurum var mı, bilmiyorum" dedi.
Geçen yıl 790 trilyon lira yatırım yapan Oyak Grubu'nun 2005 yılı yatırım planları için 1.2 katrilyon lira (1.2 milyar YTL) kaynak ayırdığını ifade eden Ulusoy, bu tutara özelleştirme programının dahil olmadığına dikkat çekti.
'Turkcell'i inceleriz'
Ulusoy, Turkcell'deki çoğunluk hisselerinin satışından vazgeçen Çukurova Grubu'ndan kendilerine bir mesaj gelmediğini belirterek, "Turkcell'e inceleme seviyesinde ilgi gösteririz. Bir ışık gelirse bakarız" dedi. Özelleştirmelerde kontrol hisselerinin kimde olduğunun önemine işaret eden Ulusoy, "Önemli gördüğümüz alanlarda bulunmak Türkiye'ye karşı borcumuz. Özelleştirmelerde yabancıların olduğunu yazıyorsunuz. Biz de orada olursak halkımız daha müsterih olur. Bizim orada olmamız Türk halkı için güvencedir" diye konuştu.