Oyak'a Erdemir için 45 gün daha

Erdemir'i 20 Ocak tarihine kadar devralması gereken Oyak, Özelleştirme İdaresi'nden ek süre istedi. İdare, isteği yerinde bularak Oyak'a 45 gün ek süre verdi.

ANKARA - Erdemir'i 20 Ocak tarihine kadar devralması gereken Oyak, Özelleştirme İdaresi'nden ek süre istedi. İdare, isteği yerinde bularak Oyak'a 45 gün ek süre verdi. Oyak ekimde yapılan ihalede Erdemir'e 2 milyar 770 milyon dolarla en yüksek teklifi vermişti. Oyak'ın Erdemir'i 20 Ocak 2006'ya kadar devralması gerekiyordu. Ancak Oyak, Erdemir için 45 gün ek süre istedi. Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, ek sürenin verildiğini açıkladı. Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun 1 Aralık 2005'teki kararı doğrultusunda Erdemir'deki yüzde 46.12'lik kamu hissesini devralması için Oyak'ın 20 Ocak'a kadar süre tanıdığını açıklayan Kilci, "Oyak'ın başvurusu üzerine bu süre 6 Mart 2006 tarihine kadar uzatılmıştır" dedi.
Ortaklık Rekabet'te
Bu arada Oyak'ın, Erdemir için kurduğu Ataer Holding'in yüzde 41 hissesinin Lüksemburg merkezli Arcelor şirketine devriyle ilgili izin başvurusu Rekabet Kurumu'na geldi. Rekabet Kurumu, şirket devri konusunu incelemeye aldı. (Radikal, aa)