OYAK'a Erdemir için kredi

Türkiye'nin en büyük demir-çelik kuruluşu ve tek entegre yassı çelik üreticisi olan Erdemir'in özelleştirme ihalesini kazanan OYAK, önde gelen bankalardan oluşan bir grup ile 1.6 milyar dolarlık bir 'satınalım finansman' (acquisition financing) anlaşması yaptığını açıkladı.

İSTANBUL - Türkiye'nin en büyük demir-çelik kuruluşu ve tek entegre yassı çelik üreticisi olan Erdemir'in özelleştirme ihalesini kazanan OYAK, önde gelen bankalardan oluşan bir grup ile 1.6 milyar dolarlık bir 'satınalım finansman' (acquisition financing) anlaşması yaptığını açıkladı.
Erdemir'in Özelleştirme İdaresi'ne ait yüzde 46.12'si için 2.77 milyar dolarla OYAK'ın verdiği en yüksek teklif, Kalkınma Bankası'nın sahip olduğu ve OYAK'ın aynı şartlarda almak zorunda olduğu yüzde 3.17'lik Erdemir hissesi ile birlikte toplam 2.96 milyar dolara geliyor. OYAK yaptığı açıklamada, 'satınalım' finansman anlaşması ile üç yılı ödemesiz toplam 10 yıl vadeli ve çok düşük fiyatlandırılmış bir finansman paketi sağlandığı vurgulandı.
Açıklamada, "Yapılan anlaşma, bu kredinin yüzde 100 OYAK iştiraki olarak yeni kurulan ATAER şirketi aracılığı ile kullanılarak, Erdemir'in özelleştirilen hisselerinin satın alınmasını öngörmektedir" denildi.