OYAK'a Erdemir için vize çıktı

Rekabet Kurulu, Erdemir'deki yüzde 46.12'lik kamu hissesinin blok satış ihalesine en yüksek teklifi veren OYAK'a vize verdi.

ANKARA - Rekabet Kurulu, Erdemir'deki yüzde 46.12'lik kamu hissesinin blok satış ihalesine en yüksek teklifi veren OYAK'a vize verdi. Kurul Başkanı Mustafa Parlak'ın açıkladığı karara göre, Erdemir'in 2.77 milyar dolar ile en yüksek teklifi veren OYAK'a devrinde sakınca görülmedi. 2.76 milyar dolar ile ikinci en yüksek teklifi veren TOBB önderliğinde sanayicilerin oluşturduğu Ereğli Ortak Girişim Grubu'na ise onay çıkmadı. Kurul, Ereğli OGG'nin bağımsız bir iktisadi varlık olarak ortaya çıkan bir OGG olmadığına ve rekabeti sınırlayıcı işbirliği anlaşması olduğuna dikkati çekip vize vermedi. Üçüncü yüksek teklifi veren Novolipetks Open Joint Stock Comp. Iron and Steel Corp.'a devri de uygun bulundu.
İhale şartnamesi gereği ÖİB'nin yüzde 46.12'sini blok satıldığı Erdemir'in Kalkınma Bankası'na ait olan hisseleri de OYAK tarafından aynı değerle alınacak. TKB payı ile birlikte Erdemir'in yüzde 49.29 hissesi için OYAK 2 milyar 960 milyon 391 bin dolar ödeyecek.