Oyakbank eşit ortaklık peşinde

Oyakbank Genel Müdürü Hakan Eminsoy, yabancı bankalarla görüşmeler yaptıklarını/ ancak sonuca yakın bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, "Bankamızın tamamı satılık değil.

İSTANBUL - Oyakbank Genel Müdürü Hakan Eminsoy, yabancı bankalarla görüşmeler yaptıklarını/ ancak sonuca yakın bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, "Bankamızın tamamı satılık değil. Biz çoğunluk hisse vermeyi de arzu etmiyoruz. En fazla yüzde 50-50 olacak" dedi.
Eminsoy, bankanın 2005 yılını iyi kapattığını, aktifindeki büyümenin yüzde 40'a yakın olduğunu, 2004'e göre de kârında iki katından fazla bir artış yaşandığını söyledi. Türkiye'de oldukça yaygın bir banka olduklarını dile getiren Eminsoy, Silahlı Kuvvetler mensuplarının müşterilerinin yüzde 20'sini oluşturduğunu, dolayısıyla sadece askere hizmet veren bir banka olmadıklarını vurguladı.
Oyakbank'ın yabancı bankalarla görüşmelerine ilişkin de Eminsoy, bu konuda Oyak Grubu'nun belirlediği çerçeve bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: "Bankamızın tamamı satılık değil. Biz çoğunluk hisse vermeyi arzu etmiyoruz. En fazla yüzde 50-50 olacak. Dolayısıyla bizimle temasa geçen bankaya öncelikle bunu iletiyorum. Yani biz yüzde 49 olmayı kabul etmiyoruz. Şu anda görüştüğümüz bankalardan bazıları yüzde 50 ortaklığı kendilerinin de tercih ettiğini söylüyor. Ancak yine de ilgili banka sayısı, bu kriterden sonra o kadar da çok olmuyor. Zaten sanıldığı gibi öyle dokuz-10 bankayla görüşmüyoruz."
Eminsoy, Türkiye'deki birçok bankanın kendisini orta ve orta üstü gelire sahip segmente odakladığına dikkat çekerek, Oyakbank olarak bunun tersine gitmeye karar verdiklerini ifade etti. Eminsoy, "Biz orta ve belki ortanın altı gelir grubunu hedefleyeceğiz. Çünkü Türkiye'nin her yanına yayılmak istiyoruz" diye konuştu.
Konut kredileriyle ilgili araştırma yaptırdıklarını kaydeden Eminsoy, şöyle devam etti: "Konut kredisindeki payımız yüzde 6-7 civarında. Bizimle nominal olarak aynı miktarda konut kredisi veren ve aynı segmente odaklanmış bir bankanın konut kredisi ortalaması tutar olarak 80-90 bin YTL civarında. Bizim ortalamamız 28 bin YTL. 'Ben üst gelir, orta gelir, düşük gelirliye de hitap edeceğim' derseniz hiçbirine hitap edemeyebilirsiniz."
Bankalardan zararına kredi
Eminsoy, ipoteğe dayalı konut finansmanı (mortgage) beklentileri karşılamayacağını, çünkü konut kredilerindeki rekabetin yasa çıkmadan da birçok kolaylığı getirdiğini ve bankaların erken davrandığını söyledi. Bugünkü konut kredilerinde faizin günün koşullarına göre oldukça iyi olduğunu vurgulayan Eminsoy, "Hatta bankalar, bu faizi (Bugün kâr etmiyorum ama gelecekte kâr edeceğim) düşüncesiyle veriyor" dedi. Eminsoy, mortgage'ın, bankaların kredileri fonlamak için ülkede bono çıkarması imkânını getireceğini vurguladı.
'Konut çok pahalı'
Türkiye'de mevduatın ortalama vadesinin 3 ayın altında olması nedeniyle bankaların uzun dönemli kaynak yaratamadığına dikkat çeken Oyakbank Genel Müdürü Hakan Eminsoy, şunları kaydetti: "Konut kredileri 7, 10, 15 yıllık vadelerle nasıl veriliyor? Bu vadeleri yurtdışı kaynaklarla sağlıyoruz. Şöyle bir sakınca oluyor; yabancı kaynaklarla biz hayat standardımızı yükseltiyoruz. Dış borç iç borçtan daha riskli olabiliyor. Ancak bu kadar uzun vadeli kaynakları yurtdışından sağlayıp buraya vermek, verdikten sonra konut fiyatlarındaki ve konut yatırımlarındaki artış. Bu, bize biraz balon şişirttiriyor."
Eminsoy, konut kredisi alanların genellikle ucuz kredi peşine düştüğünü ifade ederek, "Kimse dönüp konut fiyatına bakmıyor. İncelettirdiğim henüz konut olmayan projelerde şunu görüyoruz; konutun satış fiyatını maliyetine oranlarsak yüzde 25-30 çıkıyor. Yani konut fiyatı 100 lira ise maliyeti 25 lira. Ortada yüzde 300'lük kâr var. Buna arsa bedeli dahil" dedi.