Oyakbank'a muhtemel ortağı Morgan Stanley bulacak

Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK), Oyak Bank hisselerinin satışı konusunda, tüm alternatiflerin daha kurumsal bir ortamda değerlendirilebilmesini teminen danışman olarak Morgan Stanley adlı yatırım bankasının görevlendirildiğini bildirdi.

İSTANBUL - Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK), Oyak Bank hisselerinin satışı konusunda, tüm alternatiflerin daha kurumsal bir ortamda değerlendirilebilmesini teminen danışman olarak Morgan Stanley adlı yatırım bankasının görevlendirildiğini bildirdi. OYAK Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, kamuoyunda Oyak Bank'ın hisse satışına ilişkin çeşitli yorumların yapıldığının görüldüğü belirtildi.
Bankanın hisselerinin satılabileceği konusunda gerek OYAK gerekse de Oyak Bank yönetimince son bir yıl içinde çeşitli açıklamaların yapıldığı ifade edilerek şöyle denildi:
"Ayrıca, TMSF'yle (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) imzalanan anlaşma çerçevesinde bu tür bir satışın Ağustos 2006'dan önce gündeme alınmayacağı belirtilmiştir. Bu çerçevede, tüm alternatiflerin kurumsal ortamda değerlendirilebilmesini teminen danışman olarak Morgan Stanley kuruluşu görevlendirilmiştir. Çalışmalar sürdürülmektedir".
Türkiye'de bankacılık sektöründe, son iki yılda satınalmalarla yaşanan hareketlilik, çok sayıda Türk bankasında yabancı ortaklığı gündeme getirmişti. Oyak Bank da yabancı talibi olduğu öne sürülen orta ölçekli bankalar arasında yer almıştı. Ancak Oyak Genel Müdürü Çoşkun Ulusoy, ortaklık söylentilerinin arttığı dönemde yaptığı açıklamada, Sümerbank'ı TMSF'den aldıklarında beş yıl hisse satmama taahhüdünde bulunduklarını hatırlatmış ve "Günü gelince çok ciddi teklifle gelen bir kurumla görüşebiliriz" demişti. Oyak Bank Genel Müdürü Hakan Eminsoy da bir açıklamasında şöyle demişti: "Yabancılar kapımızı çalıp bizimle yüz yüze görüşüyorlar. Oyak Bank, TMSF'den alınmış problemli bankaların birleştirilmesiyle büyüdü. Anlaşma gereği beş yılla sınırlanmış hisse satış süreci var. Bu nedenle somut bir sürece girmedik."
Oyak Grubu, TMSF'nin Hayyam Garipoğlu'ndan devraldığı Sümerbank'ı 2001 yılında satın almış ve böylece bu tarihe kadar birkaç şubeli bir banka olan Oyak Bank'ı orta ölçekli banka haline getirmişti.