Öyle Bir Pazar Ki

Öyle Bir Pazar Ki
Öyle Bir Pazar Ki
Erkan Petekkaya nam-ı diğer Ali Kaptan ya da Rıza Bey, son dönemde oyunculuğunun yanı sıra girişimciliğini de konuşturuyor. Kasap dükkanından sonra açtığı Sosyete Pazarı'nda esnafın yüzünde güller açıyor.
Haber: SİBEL CİNGİ / Arşivi

Öyle Bir Geçer Zaman Ki’ dizisine vedası mavi sulara açılarak oldu Ali Kaptan’ın. Ölümünü kabul edemeyen fanlarına göre birgün mutlak bir dönüş yapacaktı. Fanları haklı çıktı, Erkan Petekkaya nam-ı diğer Ali Kaptan muhteşem bir dönüş yaptı... Ama diziyle değil, Şişli’de açtığı Sosyete Pazarı’yla. Milyon dolarlık yatırımla açılan birçok alışveriş merkezinde in cin top oynarken, Ali Kaptan AVM tadındaki pazarıyla bir pazarlama dehası olduğunu gösterdi. Onun yüzü suyu hürmetine yapılan alışverişler sayesinde esnafın keyfine diyecek yok. 

300 esnaf sırada 

Şişli Camii’nin karşı sokağındayız. Gri renkli plazaların arasındaki Sosyete Pazarı, pempe kapısı ile hemen dikkat çekiyor. İçeri girdiğiniz anda da adının hakkını veriyor. Tezgahları, duvar askılarıyla buram buram pazar kokuyor. Alışverişçiler kapıda kendilerini karşılayan 15-25 TL’lik fiyatlarla daha ilk dakikada tavlanıyor.
Bir iki adım atıp pazarın ortasına ilerdiğinizde ise Erkan Petekkaya’nın yokluğunu hissettirmeyen dev poster karşınızda. Her tezgahta manzara aynı. İlk soru ‘Kaç lira?’, ikinci soru ise ‘Ali Kaptan burada mı?’... “Biz bugüne kadar işine böyle sahip çıkan bir kişi görmedik” diyen esnaf, bu nedenle Ali Kaptan’ı baş tacı etmiş. Adana’da çekilen Dila Hanım dizisinin çekimlerinden fırsat bulduğu anda Petekkaya’nın soluğu Sosyete Pazarı’nda aldığı anlatılıyor. Kiminin abi, kiminin ise baba yerine koyduğu Petekkaya’nın satış gücü öyle ün yapmış ki tezgah açmak için 300 kişinin sırada olduğu belirtiliyor. Tezgahlar arasında dolaşırken esnafın bir heyecanına daha şahit oluyoruz. Petekkaya, pazarın ününe ün katmak için sanatçı dostlarını da devreye sokmuş. Her hafta ünlü bir yüz pazarın misafiri olacak. İlk misafir ise 30 Ekim’de Seda Sayan. 

Sosyete pazarını üçleyecek 
Erkan Petekkaya, ses getiren dizilerin yanı sıra son dönemde girişimciliğiyle de çok konuşuluyor. Petekkaya’nın Beykoz’da kasap dükkanı bulunuyor. Mest Et markası ile açtığı kasabı zincir haline getirmeyi planlayan Petekkaya, aynı büyüme planlarını Sosyete Pazarı ile de yapıyor. Bunun için de harekete geçmiş. Sosyete Pazarı’nın bundan sonraki adresinin Beylikdüzü ve Anadolu yakası olacağı belirtiliyor. Uzun dönemli planları arasında Dila Hanım dizisinin çekildiği Adana olduğunu da öğreniyoruz. Bu haberler esnafı da heyecanlandırmış durumda. Şişli’deki pazar esnafı yeni pazarlarda yer için şimdiden yüzlerce kişinin sıraya girdiğini anlatıyor. 

Merterlİ toptancı bİr katı kapattı 
Sosyete Pazarı’nın bir katını Merter’in köklü toptancılarından biri olan Ayku Tekstil kapatmış. Pazarın Merter esnafı için farklı bir alternatif olduğunu belirten esnaf, Petekkaya’nın yeni açacağı pazarlar için şimdiden talip olduklarını söylüyor. 

Keşkekçİsİ bİle var 
Sosyete Pazarı’nın ilginç girişimcileri var. Bunlardan biri de birçok yörede geleneksel bir şölen yemeği olan ve binbir zahmetle pişirilen keşkeği metropol hayatına sokmayı akıl eden Eyüp İnan. Özel olarak kurduğu pişirme standında küplerin içinde 9 saatte elleriyle pişirdiği keşkek için marka tescili bile yapmış. İnan ‘Keşkekcim’ markası ile Türkiye geneline yayılmanın hayalini kuruyor. İnovasyonda da sınır tanımayan İnan, acılı ayranıyla da iddialı. 

Öncelİk Evkadınının 
Sosyete Pazarı’nın en önemli satıcıları ise ev kadınları. Bu pazar sayesinde daha önce evde yakın çevresine küçük küçük satışlar yapan ev kadınları ilk defa faal olarak hayatına atıldığını anlatıyor. Kimi apartman komşusu ile burada da komşu. Erkan Petekkaya’nın tezgah kiralamak isteyenler arasında özellikle ev kadınlarına öncelik tanıdığını belirten Seçkin Aksu, birçok ev kadınının daha pazarda tezgah açmak istediğini anlatıyor. 

Ona güvendİk geldİk 
Tülay Sezen, pazarın en büyük esnaflarından biri. Kızı Büşra ve ortaklarının oğlu Poyraz ile birlikte çalışıyor. Petekkaya’nın esnafla tek tek ilgilendiğini belirten Acar, “Biz burada bu kadar büyük bir işe Petekkaya olduğu için girdik. Ona güvendik. Diğer açacağı yerlerde de olmak istiyoruz” diyor.

bigPara.com