Oyun makineleri artıyor, Milli Piyango özelleştirmeye bir gelin gibi hazırlanıyor

Oyun makineleri artıyor, Milli Piyango özelleştirmeye bir gelin gibi hazırlanıyor
Oyun makineleri artıyor, Milli Piyango özelleştirmeye bir gelin gibi hazırlanıyor

Milli Piyango özelleştirmeye yatırımcıları özendirecek düzenlemelerle hazırlanıyor. Böylelikle özelleştirmede hem talebin, hem fiyatın artması hedefleniyor.

Özelleştirme öncesi Milli Piyango İdaresi, kendini yeniliyor. Sayısal oyun altyapısı yenilenerek makine sayısı 4 binden 10 bine çıkarılacak. Sanal biletle piyango çekilecek. 'Cep'ten ve elektronik ortamda kazı-kazan oynanabilecek. Şans oyunlarına her yıl bir yenisi eklenecek

ANKARA - Özelleştirme çalışmaları hızla ilerleyen Milli Piyango İdaresi modernize yatırımlarıyla daha çekici hale getiriliyor. Oyun altyapısını yenileyecek olan İdare, cep telefonlarının da kullanılacağı elektronik oyun uygulamasına geçiyor.
TBMM’de kabul edilen ve çeşitli kanunlarda değişiklik öngören ‘torba kanuna’ eklenen bir maddeyle ‘özelleştirmede lisans devrinin yanı sıra 10 yıl süreyle hizmet alımı modelini’ de gündeme getiren İdare, bir yandan da kurumun modernizasyonu için çalışma yapıyor.

Altyapı yenilenecek
Yenilenme çalışmaları konusunda Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e de sunumlar yapan Milli Piyango İdaresi, Bakanlar Kurulu’nun özelleştirmede lisans devri ya da hizmet alımı yöntemlerinden birini kabul etmesi halinde öncelikle altyapının yenilenmesi için harekete geçecek. Özellikle sayısal oyun sistemi alt yapısının yetersiz hale gelmesi ve mevcut makinelerin de ömrünü tamamlaması nedeniyle sıkıntılar yaşayan İdare, ilk aşamada hızlı bir elektronik altyapı oluşturacak. Tuprac yerine ADSL ve GHDS sistemlerinden birine geçilerek, hızlı işleyen bir oyun sistemi kurulacak. Buna paralel iletişim altyapısı da tümüyle yenilenecek. 

Altı ayda bir yeni oyun
Milli Piyango İdaresi, yeni altyapının oluşturulmasının ardından sayısal oyun makinalerini de değiştirecek. Mevcut 4 bin oyun makinesinin yerine yenileri gelecek. Oyun makinası sayısı da 10 bine çıkarılacak. Altyapının yenilenmesi ve oyun makinası sayısının artmasının yanı sıra yeni dönemde şu uygulamalar hayata geçirilecek: 

* Yeni oyunlar gelecek: AItı ayda bir veya yılda bir yeni oyunlar devreye sokulacak. Bu şekilde özellikle sayısal oyunların sayısı artacak. Ancak yeni oyunlar başlatılırken, Milli Piyango İdaresi, sosyal sorumluluk ilkesini de gözetecek ve özelleştirme olsa dahi işletici firmalara bu ilke çerçevesinde izin verecek.

Elektronik kazı-kazan
* Elektronik oyun uygulamasına geçilecek: Torba Kanun Tasarısı’na da bu yönde hüküm konuldu. Piyango biletleri sanal ortamda da satılabilecek. Bu sistemde sanal bilet geçerli olacak. Sistemden elektronik numara alınacak ve bu numarayla çekilişe katılınacak. Kazı-kazan da elektronik ortama taşınacak. Vatandaşlar, elektronik ortamda Kazı-kazan oyununu da da oynayabilecek. Elektronik ortamda oyun için her oynayıcının banka hesabı olacak.
Milli Piyango İdaresi, kredi kartıyla oyun oynanmasına sosyal yönü nedeniyle sıcak bakmıyor. 

* Self Servis oyun makineleri gelecek: Meşrubat makinesi benzeri bu makinelere para atarak bilet alınabilecek, sayısal oyun oynanabilecek. Makinalerde pleyer oyuncu kartları da kullanılabilecek.
Self Servis oyun makineleri, otogar, tren istasyonları ve market gibi vatandaşın yoğun bulunduğu yerlere konulacak. Söz konusu makinelerde ancak 18 yaş ve üstündekiler oyun oynayabilecek.

* Cep telefonları da oyun makinesi olacak: Teknolojiye paralel işlevleri artan cep telefonlarından da çeşitli talih oyunları oynanabilecek. 

Sistemi idare belirleyecek!
Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü yetkilileri, yeni sistemle ilgili esasları kendilerinin belirleyeceğini, bunların bir bölümünün özelleştirme şartnamesinde de yer alacağını söyledi.
Talih oyunlarında işin sosyal boyutunun da çok önemli olduğuna dikkat çeken yetkililer şu değerlendirmede bulundular:
 “Lisans devri ya da hizmet alımı yoluyla özelleştirme yöntemlerinden hangisi seçilirse seçilsin, İdare, sosyal sorumluluk anlayışından taviz vermeyecek.
Sistem yenilenecek, oyun sayısı artacak, elektronik oyunlar devreye girecek ama neyin ne zaman ve hangi sürede yapılabileceğine İdare karar verecek. İdare, her zaman belirleyici olacak.” (aa)

Yeni düzenleme ne getiriyor?
Milli Piyango İdaresi’nin özelleştirilmesinde hizmet alımı yöntemini de alternatifler arasında sokan yeni düzenlemede, İDDAA’da olduğu gibi açık eksiltme suretiyle özel hukuk tüzel kişilerine bırakılması planlanan işler şöyle sıralanıyor:

* İdare tarafından belirlenecek şans oyunlarının terminallerle elektronik ortamlar üzerinden oynatılması ve ikramiyelerinin ödenmesi amacıyla mülkiyeti yükleniciye ait olmak üzere şans oyunları sisteminin kurulumu, işletim, bakım ve onarımının yapılması

* Merkezi oyun sistemiyle terminaller arasındaki iletişimin sağlanması

* Şans oyunlarına ilişkin pazarlama, reklam, tanıtım faaliyetlerinde bulunulması, çekiliş sonuçlarının yazılı ve görsel basın aracılığıyla kamuoyuna duyurulması, idare ile bayi ve iştirakçilere danışma ve destek hizmeti verilmesi

* Şans oyunlarına ait biletlerle sarf malzemelerinin tedariki ve dağıtımı

İlk ihalede iptal kararı çıkmıştı 
Milli Piyango’nun özelleştirilmesine ilişkin ÖYK kararı 2008 yılında çıkmıştı. Milli Piyango’ya ilişkin özelleştirme çalışmaları ise 2003 yılında başlamıştı. Geçen yıl mayıs ayında yapılan Milli Piyango’nun şans oyunlarının hasılat paylaşımı yöntemiyle özelleştirme ihalesinde katılımcı iki şirket de açık artırmada teklif vermeksizin çekilince ihale iptal edilmişti. Açık artırma başlangıç fiyatı olan 1 milyar 622 milyon doları yüksek bulan şirketler çekilirken, 10 yıl için sabit fiyatlarla bile 2.5 milyar TL hasılatın devrinin yapılacağı ihalede, kriz dönemine rağmen satış ısrarı başarısızlık getirmişti. Milli Piyango İdaresi’ne ait olan, Şans Oyunlarının Lisansı’nın 10 yıl süreyle verilmesi suretiyle bir bütün olarak özelleştirilmesi ihalesinin nihai pazarlık görüşmesine DAF Araştırma Geliştirme A.Ş. (Doğuş Holding/Alarko Holding/Fina Holding)-OPAP S.A. Ortak Girişim Grubu ile Turkcell’in bu ihale için kurduğu Şans Oyunları Yatırım Holding A.Ş. katılmıştı.
Açık artırma başlangıç fiyatı 1 milyar 622 milyon dolar, artırım aralığı 3 milyon dolar olarak belirlenmişti. Açık artırmada ilk teklifi sorulan Şans Oyunları Yatırım Holding, önce ara istemiş, ardından çekildiğini açıklamıştı. DAF Araştırma Geliştirme-OPAP Ortak Girişim Grubu da teklif vermeksizin çekildiğini söyledi ve ihale iptal edildi.