Özak: Yoksul sayısı artacak

Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Nafiz Özak, Türkiye'de açlık sınırında olan insanların rakamlarının gerçekten ürkütücü olduğunu...

ANKARA - Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Nafiz Özak, Türkiye'de açlık sınırında olan insanların rakamlarının gerçekten ürkütücü olduğunu ve bunun giderek artacağını anlatırken, "Bu konuda bizlere birçok görevler düşüyor" dedi. Real Hipermarketler Zinciri'nin Diyarbakır ve Trabzon'a un ve bakliyattan oluşan iki TIR dolusu gıda yardımı göndermesi nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Özak, "Dünyada ve Türkiye'de açlık sınırında olan insanların sayısı artacak. Bu durumda hepimize görev düşüyor" diye konuştu. Ancak akşam saatlerinde Bayındırlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bakanın bu sözleri sehven söylediği kaydedildi.
Yanlışlıkla söylemiş
Açıklamada şöyle denildi: "Bakan Özak, 'Türkiye'de açlık ve yoksulluk ürkütücü ve giderek artacak' ifadesini sehven kullanmıştır. Aslında bu ifade ile 'Eğer tedbir alınmazsa artma eğiliminde olabileceğini anlatmaya çalışmıştır." Real Hipermarketler Zinciri Türkiye Genel Müdürü Ulf Groth da konuşmasında, açlıkla mücadelenin dünyada giderek önem kazandığını belirtti. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün verilerine göre her yıl dünyada 6 milyon çocuğun açlıktan öldüğüne dikkati çeken Groth 852 milyon insanın açlık çektiğine işaret etti. Groth, önümüzdeki 50 yılda küresel ısınma ve tarım ürünlerinde yaşanacak azalma nedeniyle bu oranın yüzde 10 artacağının tahmin edildiğini hatırlattı.