'Özel emeklilikte kaos yaşandı'

Marmara Üniversitesi (MÜ) Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Güzel, Sosyal Güvenlik Reformu'nda esas alınan Dünya Bankası ve IMF modelinin...

ANKARA - Marmara Üniversitesi (MÜ) Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Güzel, Sosyal Güvenlik Reformu'nda esas alınan Dünya Bankası ve IMF modelinin, sosyal devlet ve sosyal güvenliği mali piyasalara feda eden bir model olduğunu savundu.
Prof. Dr. Ali Güzel, Türkiye'de oluşturulmak istenen modelin, Dünya Bankası uzmanları tarafından hazırlanarak Polonya, Macaristan ve kısmen Çek Cumhuriyeti'nde uygulandığını belirterek şöyle konuştu: "Modelin kamu sosyal güvenlik rejimi ile özel emeklilik ayağı var. Belirtilen ülkelerde bu model, sigorta primlerinde artışa yol açmış, emeklilik yaşının yükseltilmesi sonucunu doğurmuş, primlerin bir bölümünün özel emeklilik programlarına yönlendirilmesi sonucu kamu rejiminin finansman dengesi bozulmuş, yoksulluk sınırının altında maktu emeklilik aylığı ödenmesi nedeniyle, emeklilerin yaşam koşulları aşırı kötüleşmiştir. Özel emeklilik programlarında kaos yaşanmış, özel emeklilik şirketlerinin bazıları iflas etmiş, özel emeklilik fonlarının verimliliğinde belirsizlik oluşmuş."