Özel güvenliğe zorunlu sigorta

Özel güvenlik şirketleri, istihdam ettikleri görevlilerin çalışmaları sırasında üçüncü kişilere verecekleri zararları karşılamak için özel güvenlik mali sorumluluk sigortası yaptıracak.

ANKARA - Özel güvenlik şirketleri, istihdam ettikleri görevlilerin çalışmaları sırasında üçüncü kişilere verecekleri zararları karşılamak için özel güvenlik mali sorumluluk sigortası yaptıracak.
Özel Güvenlik Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları ve Tarife Talimatı Resmi Gazete'de yayımlandı. Mali sorumluluk sigortası, ölüm, sakatlık, tedavi ve maddi zararları kapsayacak.
Ölüm teminatı, zarara neden olan olayda zarar görenin derhal veya olay tarihinden sonra iki yıl içerisinde ölümüne neden olması halinde ödenecek. Hak sahibinin destekten yoksun kalma tazminatı ise sakatlık teminatı olayda veya olay tarihinden sonra iki sene içerisinde geçici veya sürekli bir biçimde sakatlanması halinde ödenecek ve bu ödeme hastane masraflarını da kapsayacak. Maddi zarar teminatı ise olayda zarar görenlerin beraberlerindeki eşyalarına gelebilecek zararları karşılayacak. Özel güvenlik görevlilerinin zarar verdiği üçüncü kişilere kişi başına 50 bin YTL'ye kadar ödenecek tedavi, ölüm ve sakatlık tazminatını mali sorumluluk sigortası karşılayacak.
Çalışan sayısına göre teminat
Maddi zararda ise olay başına 200 bin YTL'ye kadar olan zararları mali sorumluluk sigortası ödeyecek. Bu kapsamda özel güvenlik şirketleri, istihdam ettikleri güvenlik görevlisi sayısına göre değişen tutarlarda olay başına teminat almak zorunda olacaklar. Buna göre 50'ye kadar personel çalıştıran güvenlik şirketleri, maddi zarar olarak olay başına 200 bin, tedavi ile sakatlık ve ölüm için olay başına 500 biner olmak üzere toplam 3.6 milyon YTL'lik teminat alacak. Alınması zorunlu teminat tutarı ise çalışan sayısına göre artacak.
Güvenlik görevinin sağlandığı yerin toplantı, konser, sahne gösterisi, spor karşılaşması, yarış ve benzeri etkinliklerin sergilendiği merkezlerle, gar, otogar ve istasyon gibi toplu ulaşım tesisleri ile alışveriş merkezleri olması halinde en düşük teminat personel sayısına bakılmadan maddi zararlar için 450 bin YTL'den az olamayacak.