Özel hastaneler Yetmez ama evet

Özel hastaneler Yetmez ama evet
Özel hastaneler Yetmez ama evet
Özel hastaneler SGK'dan aldıkları fark ücretinin yüzde 90'a çıkarılması kararını olumlu ancak eksik olarak değerlendirdi.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Sağlıkta vatandaşın ödeyeceği faturayı arttıran ve son dönemde arka arkaya alınan kararlara bir yenisi daha eklendi. Hükümet son aldığı kararla özel hastane ücretlerini arttırdı. Alınan kararla, özel hastanelerin hastadan talep edebileceği fark ücretinde sınır yüzde 70’ten yüzde 90’a çıkarıldı. Özel hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Dr. Reşat Bahat, “Bu sorunları tam olarak gidermez. Yine de 90, 70’ten büyüktür. Bu karar bizim için ‘yetmez ama evet’tir” diye yorumladı.
Bakanlar kurulunun Resmi Gazete ’de yayımlanan kararına göre, vakıf üniversiteleri dahil sözleşmeli sağlık hizmeti sunucuları, sağlık hizmetleri bedelinin yüzde 90’ına kadarını alabilecek. Özel hastaneler kendilerine gelen SGK’lı hastadan, SGK’nın kendilerine o hizmet karşılığı yaptığı ödemenin belli bir tutarı kadarını talep edebiliyor. Bu rakam düne kadar SGK’nın yaptığı ödemenin yüzde 70’ini geçemiyordu. Ancak yeni kararla birlikte bu rakam yüzde 90’a kadar çıkabilecek.
Özel hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Dr. Reşat Bahat, yüzde 70’ten fazla olan her rakamın kendilerini memnun edeceğini ifade ederek “Olayın başka boyutu daha var. Özel hastaneler verdikleri hizmetlerin yüzde 50’sinden fark alamıyor ve hizmetlerimizin ücreti de 6 yıldır arttırılmadı. Bu sorun giderilmeden temel problem giderilmez. Ama ne olursa olsun, yüzde 90 70’ten büyüktür, teşekkür ediyoruz. Bu karar için ‘yetmez ama evet’ diyebiliriz” dedi.

Adım adım kemer sıkma
Bir süredir sağlıkta bazı ‘kemer sıkma’ tedbirleri yaşama geçiriliyor. Acildeki tedavilerle ilgili halen tartışılan düzenleme, geçen aylarda yürürlüğe girdi. Bu düzenlemeyle, acilden giriş yapan hastanın hayati risk yaratan bir sorunu yoksa, hastadan katkı payı ve fark ücreti alınıyor. Bir süre öncesine kadar ise hasta ücret ödemeden acilde tedavi olabiliyordu. Diğer düzenlemeyle de raporlu ilaçlarda katılım payı alınabilmesinin önü açıldı.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  haber

  ,

  SGK

  ,

  Hükümet

  ,

  Resmi

  ,

  katılım

  ,

  hizmet

  http://www.radikal.com.tr/108221510822154

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İnsaf.. - denizkorkmaz

  Depremi rant'sal dönüşüme çeviren zihniyet Sağlık hizmetlerini de işletim haracı haline getirdi gibi.Eh darısı eğitime.Bir de bu hizmetleri alacak Halk'a para kaynakları yaratabilse.

  Şişirilme reformlar - papirus0606

  10 Yıldır milleti sağlık reformı yaptık diye kandırıyorlardı Alın size Sağlık reformu. üstelik özel hastaneleri bırakın devlet hastanesinde bir dr. görünmeniz ve 4 adet ilaçta yazılırsa eczaneden ödediğiniz para 48 tl. bumuydu üstün nitelikli reformları

  ölelim gitsin ! - Filiz Balcı Ulusoy

  Parası olan yaşasın,parası olmayan ne hali varsa görsün deyin de olsa bitsin bari...Tüm bu yaptırımlarınızın nedeni 'özel sağlık sigortası' nı yerleştirip,SGK'yı tümden kaldırmak !

  Haraç.. - Sinan Devrim

  Sağlıkta duble otoyol projesini katkı payı altında haraç almaya dönüştüren iktidarın şimdi aldığı bu haracı özel hastanelere uyguladığı baskı ile şirin gösterme oyununu bu halk yutmayacaktır.Duble otoyolları çöken iktidarın iç çöküşü de sağlık sayesinde olacak gibi.