Özel hastanelere Sayıştay şoku

Özel hastanelere Sayıştay şoku
Özel hastanelere Sayıştay şoku
Sayıştay özel hastaneleri kredi kartı slipleri üzerinden denetledi, birçok hastaneden savunma istendi, cezalar yolda...
Haber: Hacer Boyacıoğlu - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Özel hastanelerde Sayıştay denetimi şoku yaşanıyor. Sayıştay Başkanlığı, SGK’lıların kredi kartları üzerinden yaptığı incelemeler sonucunda özel sağlık kurumlarına “Vatandaştan fazla ücret almışsınız” dedi. Sayıştay’ın incelemesi, hastaneye giden vatandaşların TC kimlik bilgilerinin edinilmesi ile başladı, ayrıca hastaların resmi kayıtlardaki hastalığı üzerinden hastaneye ne kadar fark ücreti ödemesi gerektiğini ve kredi kartı slibinde hastaneye ne kadarlık ödeme yapıldığını belirledi. Bunun üzerine de birçok hastane için “Hastadan fazla ücret alınmış” saptamasında bulundu. Sayıştay’ın talebi doğrultusunda SGK, özel hastanelerden savunma istemeye başladı. Birçok hastaneye giden savunma talebine özel hastaneler tepkili. Sektörde “Sadece kredi kartına dayanarak ceza kesilemez” görüşü hakim. Savunmaların ardından ise, özel hastanelere ceza kesilmesi gündeme gelecek, bazı hastanelere ise ceza tebligatlarının da ulaşmaya başladığı belirtiliyor.


Savunmalar isteniyor

Sayıştay fazla ücret tespitinin ardından da SGK İl Müdürlükleri, hastanelerden savunma istemeye başladı. Bazı il müdürlüklerinin savunma taleplerini iletmeye başladığı belirtilirken, bazıları ise önümüzdeki günlerde tebligata başlayacak. Bazı il müdürlükleri ise, ceza sürecini de başlattı. Sektör temsilcileri Sayıştay’ın denetiminin özel hastaneler için şu anda birincil sorun olduğunu dile getiriyor ve tüm özel hastanelerin ceza riskiyle karşı karşıya bulunduğunu söylüyor.
Kredi kartı sliplerinin tek başına veri olamayacağını söyleyen OHSAD’a (Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği) göre, hasta kayıtları incelenmeden sadece kredi kartlarıyla sağlıklı bir sonuca varılamaz. Hastaneye giden bir kişinin kızının veya bir başka yakının da ödemesini yapabileceğini ifade eden dernek, tüm üyelerine de “Ceza tebliğ edilmiş olan kurumlar derneğimizi arasın. Mutlaka savunmanızı da verin, ihmal etmeyin” uyarısında bulunuyor.

Hastane çiçekçisine bile fazla ödeme

OHSAD, üyelerine savunma için hukuki destek vermeye başladı. Yazıda estetik amaçlı gelen veya tedavileri SGK tarafından yapılmayan hastalardan da fazla ücret alındığı iddia edildi. Ayrıca, SGK’ya aktarılması zorunlu olan 12 TL’lik katılım payı da fazla ödeme sayıldı. İsim ve soyadı benzerliği tek kişi değerlendirildi. Hastane kafeteryasından, çiçekçisinden, berberinden alınan hizmet de fazla ödeme değerlendirildi.

Kimlik numalarıyla kartlar eşleştirildi

USK Danışmanlık Şirketi Dr. Cengiz Konuksal, Sayıştay’ın özel hastaneleri nasıl denetlediğini şöyle anlattı: “Sayıştay özel hastaneye giden hastaların TC kimlik numaralarını aldı ve BKM’den kredi kartı bilgilerini istedi. Hastaneye gidiş tarihiyle, karttan o tarihte yapılan ödemeler eşleştirildi.”

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109987610998764

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bir başka bakış açısı: - dribrahimdilek

  ''Beylik çeşmesinden su içmek zordur'' der Anadolu kır bilgeleri. madem ki bu çeşmeye yanaştınız kurallara uyacaksınız. Yalnız sorun şurada: Bir hasta hastaneye en az 2-3 yakını ile birlikte gelir . Muayene olması, tetkiklerin istenmesi , labaratuar ve radyolojik işlemlerin tamamlanması, sornuçların bir araya getirilip tekrar doktorun karşısına geçilmesi yakşaık 3-4 saat sürer. (Yani 3-4 kişi 3-4 saat hastane koridorlarını bahçesini kafeteryasını işgal eder) Develet her şey dahil 22 lira verir ve hastadan 12 lira alınır. Hekim günde 40 hasta bakabilir ise 1 hekim; 2 hemşire 1 sekreterya ve 1 temizlik çalışanın maaşı (bunlar hekim başına düşen ekipdir) ve labaratuar için yapılan masrafları ve hastane giderlerinden sonra hastaneye 7-8 TL henüz vergilendirilmemiş para kalır. (Hekimin baktığı günlük hasta sayısı 15-20 lerde ise hiç kalmaz) Şimdi soru şudur: 8 TL kar için 3-4 kişiyi 3-4 saat boyunca bir restoranda, kafede, pastanede oturusa ne olur?(Ben söyliyeyim ya müessese batar ya da müşteriyi kovalarlar) Özel hastanelerin hastadan aldıkları usul dışı paralar sıfırlanabilirse; devlete kestikleri usul dışı faturalar sıfırlanabilirse ; Endikasyonu tartışılabilecek tıbbi girişimler yatışlar ve ameliyatlar sıfırlanabilir ise hemen hemen tamamı batar. Tüm bunlara rağmen ben bir hekim olarak sağlık çalışanlarının ve işletmecilerinin helal olmayan kazanç yerine açlığı tercih edecek erdemi göstermeleri gerektiğini düşünüyorum.

  bir şey çıkmaz ama? - asu555@kahkaha.com

  iyi olur zira yolunacak kaz muamelesi yapıyorlar! ama milleti özel hastanelere mecbur bırakanlar utansın!

  Çok yerinde bir uygulama devamını dilerken; - drhakanabi

  SGK güvence kapsamındaki vatandaşlarımız dikkat: Ödemenizi yaparken muhakkak ayrıntılı fatura isteyin, SGK ile Özel Sağlık Hizmeti sunucuları arasında imzalanan standart protokolde de açıkça yazılı olduğu üzere muhakkak size ayrıntılı fatura vermem durumdalar, o zamanda zaten ücretsiz vermekle yükümlü oldukları ve SGK'ya fatura etmeleri gereken ''yoğun Bakım Hizmetleri vb'' asla size veya özel sigorta şirketiniz adına fatura edemezler. Hastalar yanılmasın nasıl olsa özel sigorta şirketimle antlaşma var onlar öder deyip sonra milyarlarca tutan faturaları öderler, çünkü pek çok özel sigorta şirketi standart Türk Tabipler Birliği'nin tespit ettiği tutarı öder, bunu geçen meblağı karşılamaz. Geçenlerde bir SGK'lı hastaya taburcu olurken 20 Bin TL fatura çıkarmışlar, ayrıntılı faturada veremeyiz demişler, itiraz üzerine meğerse SGK'ya fatura etmeleri gereken yoğun bakım hizmetini ki bu hizmetten hiç bir şekilde hastadan fark ücreti alınmaz netekim böyle ''yanık, kanser tedavisi, doğuştan gelen anomalileri düzeltme ameliyatları,yenidoğan hizmetleri,kardiyovasküler cerrahi ve organ nakilleri,diyaliz'' gibi tedavi kapsamlarında da hiç bir şekilde SGK'lı vatandaştan ek ücret talep edemezler.İtiraz sonucu vatandaş haklı olduğundan 20 bin TL lik fatura Bin TL'te düştü, bu da hastanın yoğun bakımdan servisteki hasta koğuşuna geçmesiyle alınan özel oda vb ücretleri Kapsıyordu. Bence Sayıştay-maliye-SGK ortak yaptırımla ''Bu sağlık tesisinde ayrıntılı fatura verilmesi SGK'lı hastalara zorunludur'' gibi bir yazıyı hasta kabul bölümlerinde herkesin görebileceği şekilde asılsa, pek çok nahoş durum baştan önlenir.Yine de mağdur edilen vatandaşlar bir dilekçe ile SGK, Sağlık Bakanlığı, Maliye ya da işin vahametine göre görevli nöbetçi Cumhuriyet Savcılarına suç duyurusunda bulunabilirler...

  Günaydın - sahindemir1973

  İsim yapmış ve SGK ile anlaşma imzalamış herhangi bir hastane bu işi yıllardır yapıyordu. Görmeniz için bir kere hastaneye gitmeniz yeterli. OHSAD(Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği) istisnaları kaide yapmaya çalışıyor. Hem anlaşma yap hem de kurallara uyma.