Özel sektör işçisine cimri

Özel sektör işçisine cimri
Özel sektör işçisine cimri
Kamu, işçilere ödenen ücret bakımından özel sektörü ikiye katladı.

ANKARA - Kamu , işçilere ödenen ücret bakımından özel sektörü ikiye katladı.
Sigorta kayıtlarına göre, kayıtlı yaklaşık 12 milyon çalışanın yüzde 93,22'si özel sektörde, yüzde 6,88'i kamuda istihdam ediliyor. İstihdam konusunda kamuya büyük bir fark atan özel sektör, ücretler konusunda ise kamunun oldukça gerisinde kalıyor. Kamuda ortalama günlük kazanç 90,34 liraya ulaşırken, özel sektörde bu miktar 48,85 lirayla sınırlı.
Kamu ile özel sektörde çalışanlar arasındaki ücret farkının en fazla olduğu alan “posta ve kurye faaliyetleri”. Kamuda “posta ve kurye faaliyetleri”nde çalışanlar günlük ortalama 160,96, özel sektörde çalışanlar 46,01 lira kazanıyor. Kamuda “posta ve kurye faaliyetleri”nde çalışanlar, özel sektöre göre yüzde 249,85 daha fazla ücret alıyor.
“Toptan ve perakende ticaret ve motorlu taşıt onarımı”nda çalışanlar da kamuda, özel sektörde çalışan meslektaşlarından yüzde 242,44 daha fazla kazanıyor. Kamuda “toptan ve perakende ticaret ve motorlu taşıt onarımı” işinde çalışanlar günlük ortalama 150,24, özel sektörde çalışanlar ise 43,87 lira ücret geliri sağlıyor.
Kamuda “elektrik, gaz, buhar ve hava sistemleri üretim ve dağıtımı”nda çalışanlar, özel sektörde çalışanlara göre yüzde 203,93 fazla kazanıyor. Kamuda “elektrik, gaz, buhar ve hava sistemleri üretim ve dağıtımı” işlerinde çalışan bir işçi günlük ortalama 146,62, aynı faaliyet alanında özel sektörde çalışan işçi ise 48,24 ücret alıyor.
Özel sektör, sınırlı da olsa bazı işlerde, çalışanlarına kamudan daha fazla ücret ödüyor. Bu faaliyetler arasında, “tütün ürünleri imalatı”, deri ve ilgili ürünler imalatı”, “kauçuk ve plastik ürünler imalatı”, “mobilya imalatı” ve “gayrimenkul faaliyetleri” bulunuyor. (AA)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/111302611130262

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yanlış çıkarım - oal67

  Bence yanlış bir çıkarım yapılmış. işin doğrusu şu: özel sektör işçiye tam olarak ürettiğiğ emeğin değerine karşılık gelen ücreti ödüyor. devletin ise böyle bir kaygısı olmadığından popü ler ve oy kaygısıyla bol keseden ( yani halkın kesesinden) işçiye emerğinin değeri üzerinde ödeme yapıyor.

  - momentum

  Bu her zaman böyleydi. Kamuda her zaman ücretler yüksek oldu. Fabrika müdüründen fazla maaş alan şeker işçileri, kendine verilen maaşın üçte biriyle yerine adam tutup kendi işe gitmeyen çöpçüler duyduk. Devletin yüzü yumuşak. İşçileriyle pazarlığını piyasa dengelerine göre yapmıyor. Bu bakımdan "devlete kapağı atmak" hala iyi bir prospekt. Özelleştirme itirazlarının ardındaki motiflerden biri de bu.