Özel sektör 'sosyal' atakta

Türk iş dünyasının önde gelen grupları ve şirketleri, vakıflar aracılığıyla ve kendi yürüttükleri sosyal sorumluluk projeleriyle, eğitim, spor, sanat, çevre ve sağlık gibi çok sayıda alanda topluma katkı sağlıyor.

İSTANBUL - Türk iş dünyasının önde gelen grupları ve şirketleri, vakıflar aracılığıyla ve kendi yürüttükleri sosyal sorumluluk projeleriyle, eğitim, spor, sanat, çevre ve sağlık gibi çok sayıda alanda topluma katkı sağlıyor.
Son yıllarda bu tür çalışmalara ayrılan bütçelerde de artış görülürken, özellikle eğitime tanınan öncelik dikkat çekiyor. Türkiye'de işletmelerin birçoğu, özellikle son yıllarda, faaliyetlerini sürdürürken, kendi ilgi alanları çerçevesinde, sosyal düzenin korunması ve geliştirilmesinde önemli olan konuları araştırıyor ve destekleme çalışmaları yürütüyor. Türkiye'nin önde gelen holding ve gruplarının bu alanda yaptıkları çalışmaların bir kısmı şu şekilde örnekleniyor:
SABANCI TOPLULUĞU
Sabancı Topluluğu, bünyesindeki şirketler ve Hacı Ömer Sabancı Vakfı (VAKSA) ile çok sayıda sosyal sorumluluk projesine imza atıyor. 5 milyon TL sermaye ile kurulan vakfın malvarlığı 2004 yılı sonunda 400 milyon YTL'ye ulaştı. 56 yerleşim merkezinde kurulan 119 kalıcı eserin tesis değeri 2004 sonu değerleriyle yaklaşık 1 milyar 162 milyon YTL olurken, vakıf bugüne kadar çok sayıda okul, yurt, sağlık tesisi, öğretmenevi, polisevi, cami, spor tesisi, kütüphane yapımına öncülük etti. VAKSA, karşılıksız burslar vererek, eğitime desteğini de sürdürdü. Başarıyı teşvik etmek için çeşitli ödüller dağıttı. Sabancı topluluğu aynı zamanda Sabancı ailesinin elinde bulunan paha biçilmez koleksiyonları Sabancı Üniversitesi'ne bağışladı. Vakıf, 2004 sonu itibarıyla 1974 yılından bugüne kadar sosyal sorumluluk gereği topluma toplam 1 milyar 285 milyon YTL'lik katkı sağladı.
KOÇ TOPLULUĞU
Koç Topluluğu da sosyal sorumluluk projelerini vakıflarla yürütüyor. Vehbi Koç tarafından hayata geçirilen Vehbi Koç Vakfı, çok sayıda okul, yurt, kütüphane ve klinik gibi tesis kurarak, bunları işletilmek üzere ilgili kamu kuruluşlarına devretti. Vakıf, maddi ihtiyacı olan binlerce yetenekli gence burs verdi. Türkiye'nin ilk özel müzesi Sadberk Hanım Müzesi ve Koç Özel Lisesi, Vehbi Koç Vakfı tarafından kurulurken, ardından Koç Üniversitesi 1993 yılında öğretime geçti.
Antalya'da Kaleiçi, İstanbul'da ise Rahmi Koç Müzesi kuruldu. Uzun yıllar desteklediği Amerikan Hastanesi'ni 1995'te bünyesine dahil eden Vehbi Koç Vakfı, hemşirelik mesleğine destek sağlamaya başladı. Koç Grubu, Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere burs imkânı sağladı. Topluluk şirketlerinden Arçelik, Van, Hakkâri, Iğdır, Erzurum ve Ordu'da başlattığı pilot programla sekiz yıl süre ile Türkiye'deki tüm yatılı ilköğretim bölge okullarında okuyan 200 bin öğrenciye ve 6 bin öğretmene ulaşacak.
ANADOLU GRUBU
Grubun desteğiyle 1979 yılında kurulan Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı, bugüne kadar eğitim, sağlık ve sosyal alanlarda 40'a yakın kalıcı eseri Türkiye'ye kazandırırken, her yıl yaklaşık 500 öğrenciye karşılıksız burs veriyor. Anadolu Vakfı ayrıca Sağlık Köyü projesini de hayata geçirdi.
ECZACIBAŞI
Eczacıbaşı Topluluğu, kültür, sanat, spor, eğitim, yaratıcılık ve bilim alanlarında pek çok faaliyeti ve projeyi destekliyor. Topluluğun adını taşıyan üç ilköğretim okulu İzmir'de eğitim verirken, Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfı da bugüne kadar 76 genç müzik sanatçısını yurtdışındaki yüksek lisans ve doktora eğitimlerinde destekledi. Bilimsel çalışmaların özendirilmesi ve desteklenmesi amacıyla Dr. Nejat Eczacıbaşı tarafından kurulan 'Eczacıbaşı Bilimsel Araştırma ve Destek Fonu', bu alanlarda çalışan araştırmacıların araştırma projelerini gerekli kaynakları sağlayarak destekliyor, başarılı bilim adamlarını ödüllendiriyor. Eczacıbaşı Spor Kulübü ise basketbol, voleybol ve masatenisinde Türk sporuna katkılarda bulunuyor. Türkiye'deki çağdaş sanat ortamına ilişkin bir 'Bellek Arşivi' oluşturmak amacıyla da Eczacıbaşı Sanal Müzesi kuruldu.
DOĞUŞ GRUBU
Doğuş Grubu, Ayhan Şahenk Vakfı ile Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde farklı düzeylerde eğitim veren çok sayıda modern okulu, öğretmenlerin yararlanması için yaptırdığı modern konutları Milli Eğitim Bakanlığı'na devrederek eğitimin hizmetine sundu. Vakıf, 198 bin kişiye de ücretsiz sağlık hizmeti verdi. Vakıf, her yıl 1500 muhtaç aileye ramazandan önce iftar paketi ulaştırıyor.
TURKCELL
Turkcell'in Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş KızlarıKardelenler Projesi kapsamında her yıl, kalkınmada öncelikli illerden 5 bin kız öğrenciye öğrenim bursu veriliyor. Bugüne kadar yaklaşık 8 bin 300 öğrenciye burs sağlandı. Turkcell ayrıca Olimpiyat Komitesi Bayanlar Komisyonu işbirliği ile yürütülen ve bugüne kadar yaklaşık 20 bin gence eğitmenler eşliğinde spor yapma imkânı sağlayan 'Ücretsiz Spor Okulları' projesine de destek veriyor.
COCA-COLA
Coca-Cola'nın 2002 yılında başlattığı '200 okula 40 bin kitap' kampanyası ile üç yıllık sürede 600 okula 120 bin kitap dağıtıldı. 2004 yılında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği işbirliği ile Hakkâri'deki tüm Yatılı İlköğretim Bölge Okulları için kitap ve kütüphane desteği verildi.
BORUSAN
Borusan Holding, eğitim ve kültür konularına özel önem veriyor. Asım Kocabıyık Kültür Eğitim Vakfı kanalıyla, birçok okul yaptırıldı ve burslarla eğitime katkı sağlandı. Borusan, İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın 32 yıldır düzenlediği Müzik Festivali'nin de sponsorluğunu sürdürüyor. Topluluk şirketlerinden Borusan Lojistik'in, dünyaca ünlü oyuncak firması Mattel ile düzenlediği son kampanyasında Türkiye çapındaki Çocuk Esirgeme Kurumu yuvalarında kalan 9 bin 500 çocuğa yaklaşık 26 bin oyuncak dağıtıldı. Önümüzdeki dönemde Beyoğlu'nda Borusan Kültür ve Sanat Merkezi'nin karşısında satın alınan binada bir müzik okulu da hayata geçirilecek.