Özel sektörün dönüşümü

Özel sektörün dönüşümü
Özel sektörün dönüşümü
Kentsel dönüşümde varlığı tartışılan inşaatçılara bazı mahallelerden 'bizi dönüştürün' teklifleri geliyor. Şirketler farklı model üzerinde çalışıyor.
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Çoğu sivil toplum kuruluşunun ‘inşaat sektörünü zenginleştirmek için yapılıyor’ diye eleştirdiği kentsel dönüşümde, özel sektör de kendi modeliyle var olmayı planlıyor. 20 yıl sürmesi ve 400 milyar liralık ekonomi yaratması beklenen kamusal ağırlıklı başlayan dönüşümün biran önce sivil hareket ile desteklenmesi gerektiğini savunan özel sektör temsilcileri, çalışmalara başladı. Uygun bölgeleri araştıran birçok firmaya, kendi aralarında anlaşma sağlamış mahallelerden ‘bizi dönüştürün’ teklifleri gidiyor. 

‘Sivil hareket lazım’ 
Sivil hareket başlamadan kentsel dönüşümün neticeye ulaşamayacağını belirten İnşaatçılar Derneği ve Teknik Yapı’nın Başkanı Nazmi Durbakayım, “Kamunun ulaşacağı rakamlar malum. 400 milyar liralık bir bütçeden bahsediliyor. Devlet bunu yüklenemez. Sivil bir hareket lazım” diyor. Bu nedenle kentsel dönüşümün şu anda eksik kaldığını ifade eden Durbakayım, bu eksikler hallolunca özel sektörün de devreye gireceğini, ellerinde kazma ve balyozları ile beklediklerini söylüyor. İyi bir kentsel dönüşüm modeli yaratılması gerektiğinin altını çizen Durbakayım, “Dönüşüm ancak ada bazında anlaşmalı olarak yapılır. Tek tek binalarda olmaz. İnsanlar da bilinçli davranmalı. Bir sinerji ile bu işi ortaklaşa yaparsak, ilk yıldan deprem riski yaratan binaların yüzde 50’sinden kurtuluruz” diyor.
Geciken kentsel dönüşümün Türkiye ’nin toplumsal yarasına çözüm yaratacağını belirten Sinpaş’ın patronu Avni Çelik de, yıkılan binaların yerine yapılacakların kente değer katması gerektiği, aksi halde 20 yıl sonra yeni ihtiyaçların doğacağı görüşünde. Bu dönüşümde özel sektöre büyük düştüğünü ifade eden Çelik, “Ama kabul etmek gerekir ki, bu kamusal bir operasyon. Mutlaka eksikleri var ama giderilmesi lazım” diyor. 

Tek bir model yok 
Sinpaş’ın farklı bir kategoride çalıştığına dikkat çeken Çelik, kendi kentsel dönüşümlerini de şöyle anlatıyor: “Biz alt gelir grubuna yönelik çalışmıyoruz. İhtiyaç olursa yine yaparız ama kentsel dönüşüm şu anki şekliyle bizim hedefimizde değil. Ancak biz kendi konseptimiz kapsamında 300 dönüm kadar bir alanı modern bir kentsel dönüşüm projesi olarak düzenleyeceğiz. Bir mahallenin bize gelip, kendi talepleri doğrultusunda bir proje geliştiriyoruz. Kendileriyle anlaştık, ancak projelendirmemiz bile ancak bir yıl sürer.”
Şu anda kamu binaları ile başlayan dönüşümün yayılmasının çok önemli olduğuna dikkat çeken Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya, rantsal bölgelerin daha çabuk dönüşeceğine, bunun da bölgeler arası adaletsizlik yaratacağı görüşünde. Özel sektörün de biran evvel devreye girmesi gerektiğini belirten Dumankaya, görüştükleri bazı bölgeler olduğunu ifade ederek, şöyle devam ediyor: “Ancak bu iş kolay değil. Bakanlık onayı gerektiği için başvuru süreci var. Bizim Kadıköy bölgesinde ve birkaç yerde daha görüşmelerimiz var. İnsanların talebi doğrultusunda gidip inceliyoruz. Yüzde 100 insanlarla karşı karşıya bir durum olduğu için anlaşmak çon önemli. Fikirtepe’den vazgeçtik, çünkü orada beklentiler çok arttı.
Görüştüğümüz bölgeler ile anlaşmayı sağlarsak, kat karşılığı, herkesin beklentilerine cevap veren, dokuyu bozmayacak modern bir proje yapacağız. Uzun bir yol bu. Ancak kentsel dönüşümde tek bir model olmayacak, çok farklı modeller çıkacak.”  

Fikirtepe’de bin 500 konut Nuhoğlu İnşaat kentsel dönüşüme model olarak başlatılan Fikirtepe’de bin 500 konutluk proje yapıyor. İmzaları tamamlayarak yıkım işlemlerine başladıkları adalarda, tüm arsa sahipleriyle anlaştıklarını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu, sözleşmeler kapsamında tamamlanan inşaat alanının yüzde 55’inin arsa sahiplerine, yüzde 45’inin ise yüklenici firmaya ait olacağını söylüyor ve tahliyelere başladıklarını ifade ediyor. 

‘Gerçek dönüşüm şansı heba oluyor’ İstanbul Şehir Plancıları Odası Başkanı Tayfun Kahraman, “Bu ekonomik bir proje olarak düşünülüyor. İnşaat sektörü ayakta tutulmak isteniyor. Bu nedenele rantı tetiklediği için gerçek dönüşüm gerçekleşemeyecek. Bu proje sadece kent merkezinde ve yüksek rant değerli bölgelerde başlayacak. Bu da gerçek bir dönüşüm şansını heba etmek demek. Ama umarım biz yanılırız” diyor.

bigPara.com