Özel ticari anlaşma yolda

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanvekili Süleyman Orakçıoğlu...

GAZİANTEP - Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanvekili Süleyman Orakçıoğlu, ABD ile özel ticaret anlaşması yapılması için çalışmalar yapıldığını belirterek, "Özel ticaret anlaşması yürürlüğe girerse, 2006 yılında hazır giyim ve tekstil ihracatında ilave 2 milyar dolarlık artış sağlarız" dedi.
İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı da olan Orakçıoğlu, hazır giyim ve tekstil ihracatının yüzde 74'ünün AB ülkelerine, yüzde 8'inin ABD'ye yapıldığını hatırlatarak ABD'ye 3 milyar dolarlık Türk hazır giyim ve tekstil ihracatı olduğunu ifade etti.
Dünyada hazır giyim ve tekstil piyasasının büyüklüğünün 350 milyar avro, ABD'de de 250-300 milyar dolar olduğunu kaydeden Orakçıoğlu, "Amerika en büyük alıcı ama bu pazarda çok fazla ağırlığımız yok" diye konuştu.
Süleyman Orakçıoğlu, ABD ile ticaret hacmini ve ihracatı artırmak için Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın özel çalışmaları olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
"Sayın bakanımızın liderliğinde (Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen) Amerika ile özel bir ticaret anlaşması yapılması konusunda çalışmalarımız var. Bu, tekstil ve hazır giyim sektörünü de içine alacak. Amerikan hazır giyim ve tekstil temsilcilerine gerekli sunumları yaptık. Amerikan temsilcilerle sağladığımız olumlu gelişmeler var. Bu anlaşmanın yapılması için zemin, her zamankinden uygun."
'Avantaj sağlayacak'
ABD ile özel ticaret anlaşmasının büyük avantaj sağlayacağını vurgulayan Orakçıoğlu, şunları söyledi: "Sayın bakanımızın liderliğinde, Amerika ile yapacağımız özel ticaret anlaşmasıyla hem dış ticaret hacmimizin artacağını hem Amerika'ya daha fazla mal satacağımızı düşünüyoruz. 2005'te 14 milyar dolar hazır giyim ihracatı gerçekleştireceğiz, tekstil ihracatı da 5 milyar dolar olacak. 2006'da 15-15.5 milyar dolar hazır giyim ihracatı öngörüyoruz. Tekstille birlikte hedefimiz 20-21 milyar dolar. Ticaret anlaşması yürürlüğe girerse, hazır giyim ve tekstil ihracatında 21 milyar dolara ilaveten, 2 milyar dolarlık artış sağlarız."
TİM Başkanvekili Orakçıoğlu, ABD ile özel ticaret anlaşmasının 2006 yılında hayata geçebileceğini kaydetti. Ticaret anlaşması projesinde karşılıklı hammadde ve ürün kullanımı, belli oranda ABD girdileri kullanarak bu ülkeye ihracat yapmanın bulunduğunu kaydeden TİM Başkanvekili Süleyman Orakçıoğlu, ABD'nin Türk ürünlerine uyguladığı gümrük oranlarının ortalama yüzde 16.5 olduğuna işaret ederek projede gümrük tarifesi oranlarını daha uygun hale getirmenin de yer aldığını belirtti.