Özelleştirme başarılı gidiyor

Bu yıl mart sonu itibarıyla 585 milyon dolarlık özelleştirme yapıldı. Böylelikle, geçen yılki 1 milyar 267 milyon dolarlık özelleştirmenin 'yüzde 46'sı', üç ayda gerçekleşmiş oldu.

ANKARA - Bu yıl mart sonu itibarıyla 585 milyon dolarlık özelleştirme yapıldı. Böylelikle, geçen yılki 1 milyar 267 milyon dolarlık özelleştirmenin 'yüzde 46'sı', üç ayda gerçekleşmiş oldu. Bu yılın ilk üç aylık döneminde Ataköy Şirketleri'nin satışından 120 milyon dolarlık blok satış geliri elde edildi. Aralarında, Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne ait Karadeniz gemisi, Sümer Holding ve Tekel'e ait bazı taşınmazların bulunduğu tesis ve varlık satışı veya devrinden ise 10 milyon dolarlık gelir geldi. İMKB'de gerçekleştirilen Tüpraş'ın yüzde 14.76'lık payının satışı sonucu elde 453.9 milyon dolar ile birlikte 3 ayda gerçekleşen satış tutarı 585 milyon doları buldu.
Hazine'ye 500 milyon dolar
Öte yandan Hazine Müsteşarlığı tarafından yapılan açıklamada, özelleştirme gelirlerinden martta Hazine'ye 535.5 milyon YTL (500 milyon dolar) gelir aktarıldığı belirtildi. Hazine Müsteşarlığı, mart ayı ve üç aylık nakit dengesini açıklardı. Buna göre, mart ayında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Hazine'ye, finansman amaçlı kullanılmak üzere 500 milyon dolar aktarılırken, 1.3 milyon YTL'lik nakit açığı kasa kullanımı ile finanse edildi ve Hazine Mart 2005 döneminde yine net borç ödeyicisi oldu.