Özelleştirme geliri katlanınca Mali Kural seçim yılında rafa kalktı

Özelleştirme geliri katlanınca Mali Kural seçim yılında rafa kalktı
Özelleştirme geliri katlanınca Mali Kural seçim yılında rafa kalktı

ÖİB Başkanvekili Ahmet Aksu ve komisyon, hafta başında Boğaziçi, Gediz, Dicle ve Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. nin özelleştirme ihalelerine toplam 5.8 milyar dolarlık teklif almıştı. FOTOĞRAF: ZEKERİYA ALBAYRAK / AA

Mali Kural'ın 2012'ye ertelenmesinin asıl nedeninin özelleştirme gelirlerinin bütçeye aktarılmasını engelleyen bir maddeden kaynaklandığı konuşuluyor. Ertelemeyle hükümet seçim yılında bereketli özelleştirmelerle rahatlayacak
Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

ANKARA - Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Mali Kural uygulamasının yatırımcı bakanların tereddütlerini ortadan kaldırmak amacıyla 2012 yılına bırakıldığını açıklarken, ertelemenin asıl nedeninin Mali Kural yasa tasasındaki özelleştirme gelirlerinin otomatik olarak bütçeye aktarımını engelleyen bir maddeden kaynaklandığı öğrenildi.
Söz konusu maddede ‘çeşitli mevzuat ile getirilen özelleştirme gelirlerinin özel gelir kaydedilip otomatik ödenekleştirilmesi uygulaması terk edilir’ deniliyor. Bu durumda da hükümetin özelleştirme gelirlerini kamu borcunu azaltmada kullanması gerekiyor. Hükümet bu nedenle uygulamayı öteleyip 2011’de uygulayacağı seçim ekonomisinin bütçede yaratacağı planlananın üzerindeki açığı böyle kapatacak.

10 milyar lirayı aşacak
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), gerçekleştirmiş olduğu devir teslimler sonucunda 2010 yılı başından bugüne kadar Hazine’ye 1 milyar 300 milyon TL gelir aktardı.  Bu senenin sonunda 10 milyar 649 milyon TL özelleştirme geliri elde edilmesi ve bunun önemli bölümünün Hazine’ye aktarılması bekleniyor.
Hafta başında Boğaziçi, Gediz, Dicle ve Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin özelleştirme ihalelerine toplam 5.8 milyar dolarlık teklif alan ÖİB’nin, yıl sonuna kadar özelleştirmede gelir hedefini kolaylıkla tutturması ve bunun önemli bölümünü bütçeye aktaracağı ifade ediliyor.  

DPT’de OVP hazırlığı
Hükümetin bu sene içinde özelleştirmeyi planladığı kurumlar arasında Halkbankası, Ziraat Bankası, Milli Piyango İdaresi ve Galataport’un da yer alması 2010’un özelleştirme açısından bereketli bir yıl olacağını gösteriyor. Bu durumda da özelleştirmelerden elde edilecek gelir sayesinde önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek olan seçimlerde gevşeyecek ve planlanandan fazla açık verecek 2010 bütçesi rahatlayacak.
Bu arada Mali Kural’ın rafa kalkması nedeniyle gerilen piyasaları rahatlatmak için DPT, ekonominin üç yıllık yol haritası niteliğinde olan Orta Vadeli Programa (OVP) ilişkin çalışmalarını hızlandırdı. DPT’nin OVP’yi önümüzdeki günlerde açıklaması bekleniyor.

CHP : AKP parayı keyfince harcamak için erteledi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, “Mali Kural ertelenmiştir, çünkü AKP hükümeti 2011’de milletimizin parasını, milletimize hesap vermeden keyfince harcamak istiyor” dedi.
Oran, yaptığı yazılı açıklamada, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün dün yaptığı açıklamada, “Mali Kural’ın 2011 yılında uygulamaya konulmayacağını, Mali Kural’ın en iyi ihtimalle 2012’de yürürlüğe girebileceğini” açıkladığını ifade etti.
Mali Kural’ın bir daha ne zaman gündeme geleceği belli olmayacak şekilde ertelenmesinin “Hükümetin ekonomi yönetimindeki ciddiyetsizliğinin yeni bir göstergesi” olduğunu öne süren Oran, şunları kaydetti:
“2010 yılındaki ekonomik büyüme ne yazık ki tamamen iç tüketim kaynaklı oldu. İthalat hızla
artarken ihracatımızdaki katma değer hızla düşmektedir. 2010 yılının ilk yarısında dış ticaret açığının 2.5 kat artmasına sebep olan bu büyüme modeli sürdürülebilir değildir. Üstelik bu sanal
büyüme işsizliği de azaltmamaktadır. İşsizlik oranları yüzde 12’nin üzerinde kabul edilemeyecek yüksek seviyelere oturmuştur. Sürdürülebilir büyüme ancak iç tasarruf ve yatırımların artırılmasıyla sağlanabilir. AKP’nin ekonomik politikaları bunun tam tersi sonuçlar doğurmaktadır. Hükümetin Mali Kural’ı ertelemekteki tek amacının 2011’de rahat rahat seçim ekonomisi uygulamaktır. Mali Kural ertelenmiştir,
çünkü AKP hükümeti 2011’de milletimizin parasını, milletimize hesap vermeden keyfince harcamak istemektedir.”
Umut Oran, tüm sivil toplum örgütlerini, alınan bu kararı protesto etmeye ve toplumun kaynaklarına
sahip çıkmaya davet etti.