'Özelleştirme gelirine güvenmeyin'

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kamu maliyesi alanında görülen artışa rağmen özelleştirme gelirlerinin etkisiyle bu yıl genel devlet dengesinin fazla vereceğini belirtip, "Ancak bunlar bir defalık gelirler.

İSTANBUL - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kamu maliyesi alanında görülen artışa rağmen özelleştirme gelirlerinin etkisiyle bu yıl genel devlet dengesinin fazla vereceğini belirtip, "Ancak bunlar bir defalık gelirler.
Önümüzdeki yılda bu gelirlerde düşüş ve harcamalarda artış olması durumunda genel devlet fazlası açığa dönüşebilir" uyarısında bulundu.
BDDK tarafından hazırlanan 'Finansal Piyasalar Raporu'nda mayıs ve haziran aylarındaki dalgalanmanın olumsuz etkilerine rağmen, bankacılık sektörünün büyüdüğü vurgulandı. Eylül sonu itibarıyla Türk finans sektörünün toplam aktif büyüklüğü, geçen yılın sonuna göre yüzde 14.2 artarak 537 milyar YTL'ye ulaştı. Bu arada sektörde aktif büyüklüğe göre en büyük beş bankanın payı, 2006 eylül döneminde yüzde 60.3, ilk 10 bankanın payı ise yüzde 84.1 olarak gerçekleşti.
Türkiye ekonomisinin 2002'den bu yana sergilediği olumlu görünümünü 2006'nın üçüncü çeyreğinde de sürdürdüğü vurgulanan raporda, cari işlemler açığının büyümeye devam ettiği belirtildi.
Yabancı sermayenin yarısı 'doğrudan'
Yüksek büyümenin istihdama kısıtlı ölçüde yansıdığı belirtilen raporda, yabancı yatırımcıların Türkiye'ye yeniden yöneldikleri, yılın 10 aylık döneminde yabancı sermaye girişinin yarısına yakınının doğrudan yatırımlardan oluştuğu ifade edildi. Raporda enflasyonun 2007'nin ikinci çeyreğine kadar nispeten yüksek seyredeceği, ardından kademeli olarak düşeceği vurgulandı.