Özelleştirme için kaçakta revizyon

Özelleştirme için kaçakta revizyon
Özelleştirme için kaçakta revizyon
Yenilenecek olan elektrik dağıtım özelleştirmeleri için kayıp-kaçak oranları revize edildi. Diyarbakır ve Van bölgesi için oranlar yüzde 71 ile yüzde 52'ye çıkarıldı.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

Elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesinin yolunu açmak için kayıp-kaçak oranlarında değişikliğe gidildi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, özelleştirilmesi henüz sonuçlandırılmamış Dicle, Vangölü, Aras, Toroslar ve Boğaziçi elektrik dağıtım şirketlerinin 2013-2015 tarife yıllarına ilişkin dağıtım faaliyeti kayıp-kaçak hedefi oranlarını yükseltti.
Değişikliğin en önemli gerekçesinin Van ve Diyarbakır’ın içinde olduğu dağıtım bölgeleri için yapıldığı öğrenildi. Şirketler kayıp-kaçak oranlarının daha düşük kalması durumunda önce ihaleye giriyor, daha sonra kaçakların daha yüksek olduğunu görünce vazgeçiyordu. Yüksek kayıp-kaçak, tahsilatı düşürüyor. Değişikliğin faturalara yansıyıp yansımayacağı yılbaşında belli olacak.
Geçen aylarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın, Enerji Bakanı Taner Yıldız ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüşerek, özellikle Van bölgesi ile Diyarbakır, Şırnak illerini kapsayan Dicle Elektrik’in özelleştirmesi için ne gerekiyorsa yapılması yönünde talimat verdiği kaydedildi. Yapılan çalışmalar sonucunda EPDK, önceki gün yaptığı toplantısında, mevcut kayıp-kaçak oranlarını yükseltti. Bu çerçevede, Dicle EDAŞ’ın kayıp-kaçak oranında 2013 için daha önce yüzde 42,06 olarak belirlenen hedef yüzde 71,07’ye çıktı. Dicle Elektrik’in 2010’da yapılan ihalesi ekimde iptal edildi. Bölgede 2 milyar liralık kaçak elektrik kullanıldığı tahmin ediliyor.
Vangölü EDAŞ’ın kayıp-kaçak oranında 2013 için yüzde 31,84 olarak belirlenen hedef yüzde 52,10’ye çıkarıldı. Vangölü Elektrik Dağıtım Van, Bitlis, Hakkâri ve Muş illerini kapsıyor. Vangölü Elektrik’in ihalesi 2010’da yapıldı. En yüksek teklifi 100 milyon dolarla AKSA verdi. Devir tamamlanmadan deprem yaşandı.İstanbul ’da hedef yüzde 10,76
Boğaziçi EDAŞ’ta da 2-3 puan arasında yukarı yönlü değişiklikler yapıldı. Boğaziçi EDAŞ’ın kayıp kaçak oranı yüzde 10.76’ya çıkarıldı. Boğaziçi’nin kayıp kaçak hedefi daha önce yüzde 8.28 olarak belirlenmişti. Ancak yatırımcılar bu bölgedeki kaçağın en az yüzde 15 olduğunu dile getiriyorlar.


Elektrik fiyatı etkilenir mi?
Bir EPDK yetkilisi, AA’ya yaptığı açıklamada, “Kayıp-kaçak oranlarında yukarı yönlü yaptığımız revizyon nihai tüketici fiyatları üzerinde herhangi bir etki yaratmayacaktır” dedi. Ancak kayıp-kaçak bedeli elektrik faturalarına yansıtılıyor. Bu değişiklik faturalardaki kayıp-kaçak oranlarına yansıtılırsa fatura da yükselecek.