Özelleştirme işçiyi vuruyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, özelleştirmeler sonucu 23 bin 982 kişinin işsiz kaldığını ve bu kişilere 93 milyon 356 bin YTL ödendiğini açıkladı.

ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, özelleştirmeler sonucu 23 bin 982 kişinin işsiz kaldığını ve bu kişilere 93 milyon 356 bin YTL ödendiğini açıkladı. CHP İzmir Milletvekili Hakkı Ülkü'nün, yazılı soru önergesini yanıtlayan Başesgioğlu, Özelleştirme Sosyal Destek Projesi'nin, Özelleştirme İdaresi'nin koordinasyonunda yürütüldüğünü ve burada İŞKUR ile KOSGEB'in projenin öncü kurumları olduğunu belirterek şunları kaydetti:
Bütçe 25 milyon dolar
"Proje bütçesinin büyük bölümü işten çıkarılacak çalışanlara ödenecek olan tazminatlar için kullanılacak. Yeniden İşe Yerleştirmeler için İŞKUR ve KOSGEB'e toplam 25 milyon dolar kaynak ayrılmıştır. Özelleştirme Sosyal Destek Projesi kapsamında özelleştirme sonucu işini kaybedenlerden 23 kişi yararlanmıştır. Ancak, bu proje kurumda kayıtlı işsizleri de kapsadığından proje kapsamında 783 proje uygulamaya konmuş, bu projelere toplam 26.940 kişi katılmıştır. Bunlardan 12.423 kişinin istihdam edilmesi beklenmektedir. Diğer taraftan, Bakanlar Kurulu Kararı çerçevesinde özelleştirme nedeniyle işini kaybedenlere, kamu kurumlarında geçici personel olarak işe yerleştirilme imkânı da getirilmiş olup, bununla ilgili çalışmalar devam etmektedir."