'Özelleştirme kaçınılmaz yol'

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, "Ekonominin rasyonelleşmesi, kaynak israfının ortadan kaldırılması ve küresel rekabetin gereklerinin yerine getirilmesi bakımından özelleştirme kaçınılmaz bir yoldur" dedi.

SİVAS - Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, "Ekonominin rasyonelleşmesi, kaynak israfının ortadan kaldırılması ve küresel rekabetin gereklerinin yerine getirilmesi bakımından özelleştirme kaçınılmaz bir yoldur" dedi.
24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle Sivas-Ankara karayolu üzerindeki Kültür Park'ta basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelen Şener, gazetecilerin bayramını kutladı. Şener, kâr eden kuruluşların özelleştirilmesine yönelik eleştirileri hatırlatarak, 'Önce neden Telekom, sonra diğer kuruluşlar?' sorusu üzerine, şunları kaydetti: "Ekonominin rasyonelleşmesi, kaynak israfının kaldırılması ve küresel rekabetin gerekliliklerinin yerine getirilmesi bakımından özelleştirme kaçınılmaz yol. Zarar eden, kâr eden kuruluş diye ayrıma tabi tutmak çok yerinde değil. Önemli olan ekonomik rasyoneliteyi sağlamak. Aslında zarar eden pek çok kuruluş var. Bunlar üç yıl içinde ya özelleştirilmiş ya satılmış ya da kapatılmıştır" dedi.
KİT'lerin bütçeye yüklerinin azaldığını vurgulayan Şener, tarihinde belki de ilk defa Hazine'ye kaynak aktarılmaya başlandığını belirtti. Şener, "Bu yıl finansman programına göre, Özelleştirme İdaresi'nin Hazine'ye 1 milyar dolar aktarması gerekiyordu. Programda bulunmadığı halde TMSF 1.6 milyar YTL Hazine'ye aktarmıştır. Dolayısıyla ekonomimizdeki finans dengeleri de olumlu seyretmektedir" diye konuştu.