Özelleştirme karşıtı direniş

Erdemir'in blok satış kararını protesto eden 15 bin işçi Zonguldak Ereğli'de yürüyüş yaptı. Seydişehir Alüminyum'da özelleştirmeye direnen işçiler ise kendilerini fabrikaya kilitledi.
Haber: RIZA GERENİZ / Arşivi
HASAN LEVENTOĞLU / Arşivi

KONYA - Seydişehir'de, özelleştirme kapsamındaki Eti Alüminyum A.Ş. tesislerinde çalışan işçiler, fabrikayı terk etmedi. Özelleştirme teklifinin saat 16.00'da açıldığı sırada, giriş kapısının önünde toplanan eylemci işçiler, Başbakan Tayyip Erdoğan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve AKP Konya Milletvekili Hasan Tüfekçi'nin temsili kuklarını yaktı. İşçilerin eylemine fabrika önünde toplanan aileleri de dışarıdan destek verdi. Eti Alüminyum'un satışına ilişkin nihai pazarlık görüşmelerinde, en yüksek teklif 305 milyon dolar ile CE-KA İnşaat Makina Madencilik Petrolcülük Turizm Nakliyat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'den geldi.
İşçiler sabah saatlerinden itibaren fabrikayı terk etmeme kararı aldı. Çelik-İş Sendikası Mali Sekreteri Mustafa Kemal Can, Seydişehir'e gelerek işçilerle yaptığı görüşmenin ardından, "Bugün itibarıyla gemileri yakarak kesintisiz mücadeleye devam kararı aldık. Tekliflerin sonucu ne olursa olsun, işçimiz tekliflerin sonucunu kabul etmeyecek, herhangi bir hareket bizi mücadelemizden alıkoyamayacaktır" açıklamasını yaptı. İşçilerin eylemlerine aileleri de fabrika önüne gelerek destek verdi. Fabrika çevresinde geniş güvenlik önlemleri alan çevik kuvvek ekipleri, olaylara müdahale etmezken, görevli bazı polislerin, kameralarla çekim yaptığı gözlendi. İşçiler daha sonra tekrar fabrikanın içine geçip eylemi sürdürdü. Aileler ise akşam saatlerinde fabrika önünden yarın sabah tekrar gelmek üzere ayrıldı. Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş.'de, 1700 kadrolu, 500 taşeron işçi ve 350 memur olmak üzere toplam 2.550 kişi çalışıyor.
Özelleştirme ihalesinde tesislere en yüksek teklifi veren CEKA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Eti Alüminyum için 5 yılda 110 milyon dolar yatırım şartı olduğunu belirtti.
Gazetecilerin işçilerin durumuna ilişkin soruları üzerine Mehmet Cengiz, "Hepsi çalışacak, yatırım yapıp çalıştıracağız" diye konuştu. Daha önce Samsun'daki Eti Bakır İşletmesi'ni de aldıklarını hatırlatan CEKA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, ihale bedelini peşin ödemeyi düşündüklerini sözlerine ekledi. Mehmet Cengiz 2002 yılında Çaykur Rizespor'un başkanlığını yapmıştı.