Özelleştirme yine davalık

Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası, Erdemir'in sermayesindeki yüzde 46.12 oranındaki kamu payının blok satış yolu ile özelleştirilmesine ilişkin ÖYK kararının, yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Ankara 4. İdare Mahkemesi'nde dava açtı.

ANKARA - Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası, Erdemir'in sermayesindeki yüzde 46.12 oranındaki kamu payının blok satış yolu ile özelleştirilmesine ilişkin ÖYK kararının, yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Ankara 4. İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Oda Başkanı Ahmet Likoğlu, özelleştirmeye değil, Erdemir'in özelleştirilmesine ve bu şekilde özelleştirilmesine karşı olduklarını söyledi. Likoğlu, bu ayın 17'sinde Ereğli'de, Erdemir'in özelleştirilmesine karşı büyük bir eylem yapacaklarını da açıkladı. Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün ise, "Bir Türk konsorsiyumu oluşturalım. Önemli olan yabancı sermayeye gitmemesi" dedi.
TKB: Gelir bankaya
Kalkınma Bankası (TKB) Genel Müdürü Taci Bayhan ise, Özelleştirme İdaresi'ne devredilen bankanın Erdemir'deki yüzde 3.17 hissesinin satışından sağlanacak kaynağın bankaya gelir kaydedileceğini belirtti. TKB'nin genel kurulunda konuşan Taci Bayhan, "1997'de 107 milyon dolar olan bankanın açık pozisyonunu kapatarak, 2004 sonu itibarıyla 62 milyon dolar fazlaya ulaştık" diye konuştu.