Özelleştirmede gelir 15-16 milyar dolar

Özelleştirmede gelir 15-16 milyar dolar
Özelleştirmede gelir 15-16 milyar dolar

Bakan Yıldız: Bütçede gelir hedefi 10.5 milyar dolardı.

ANKARA - Enerji Bakanı Taner Yıldız, özelleştirme gelirlerinde bu yılı 15-16 milyar dolarlar seviyesinde kapatılabileceklerini söyledi. GAZBİR’in iftar yemeğinde açıklamalar yapan Bakan Yıldız, hem elektrik dağıtımında, hem doğalgaz dağıtımında yaşanan gelişmelerin bu özelleştirmelerin başarılı gittiğini gösterdiği belirtti. 

‘Hedef 10.5 milyar dolardı’
Bu yıl bütçede 10.5 milyar dolarlık özelleştirme geliri planlandığını hatırlatan Taner  Yıldız, “Ama yılı 15-16 milyar dolarla kapatacak gibi görünüyoruz’’  dedi.
Bunun Türkiye ’de sağlanan istikrar ortamının bir göstergesi olduğunu belirten Enerji Bakanı Taner Yıldız, enerji sektörüne aktarılmayı bekleyen paraların da aslında  iyi yerlere kanalize edildiğini belirtti.
“Diğer taraftan 6 milyar metreküp doğalgaz kontratlarının devri ile alakalı konuda yıl sonundan önce bunu yapabiliyor olmamız lazım” diyen Bakan Yıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Belki Doğal Gaz Piyasası Kanunu’nda da yüzde 20’lik baremini (BOTAŞ’ın payı) daha yaşanabilir, daha fiziki gerçekleşmesi mümkün ve daha doğru bir rakamla biraz artırabileceğiz” (Radikal)


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    Ankara