'Özelleştirmede umut var'

Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, Türk Telekom ve Erdemir özelleştirmesi için umutlu. Türk Telekom (TT) özelleştirmesinde "Beklentilerimizi karşılayacak bir neticeye ulaşacağız" diyen Metin Kilci, Erdemir özelleştirmesi için de...

ANKARA - Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, Türk Telekom ve Erdemir özelleştirmesi için umutlu. Türk Telekom (TT) özelleştirmesinde "Beklentilerimizi karşılayacak bir neticeye ulaşacağız" diyen Metin Kilci, Erdemir özelleştirmesi için de 'Parlak bir dönem, tarihi bir fırsat' değerlendirmesi yaptı. Kilci, 2004'te 1.5, bu yılın ilk beş ayında da 1.3 milyar olmak üzere toplam 3.2 milyar dolarlık özelleştirme nakit girişi sağladıklarını söyledi.
Kilci, özelleştirme uygulamalarını anlattığı toplantıda, 2003 başından beri toplam 65 şirket, iştirak ve işletmeyi özelleştirdiklerini 800 varlık satışı yaptıklarını hatırlattı. Sağlanan 3.2 milyar dolar özelleştirme gelirinden Hazine'ye 1 milyar dolar kaynak aktarıldığını söyleyen Kilci, toplam 800 milyon dolarlık borcun da kapatıldığını ÖİB'nin tahsili geçmiş alacağının da bulunmadığını kaydetti.
Kilci'nin verdiği bilgilere göre, Tüpraş ihalesinde 13 Haziran'da ön yeterlilik başvuruları alınacak. Ardından yatırımcılar detaylı incelemeye davet edilecek ve 2 Eylül'de teklifler alınacak. Devam eden ihale satış sürecinde halen sekiz yatırımcı şartname satın aldı.
Erdemir'de yüzde 49.29'luk kamu hissesinin blok satış ihalesi tartışmalarına da değinen Kilci, 18 yıldır sürüncemede kalan sürecin tamamlanması için tarihi bir fırsat yakalandığını vurguladı. Kilci, "Zamanlama açısından şartların bundan daha uygun bir dönemin tasarlanması mümkün değildir" dedi. Demir çelik sektörünün parlak bir dönem yaşadığını, sektördeki firmaların birleşerek büyüdüklerini belirten Kilci, "Bunun dışında kalmaya çalışan şirketlerin gelecekte sektörde rekabet etme şansı kalmayacaktır" dedi.
'Erdemir'i kestirmek zor'
Erdemir'in 2-2.5 yıllık kârına karşılık gelen tutara satılacağı eleştirileri için de Kilci, kârlılığın özelleştirmeyi hızlandıran ve başarılı olmasını sağlayacak bir unsur olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayıp, şunları söyledi: "Erdemir bugün için kârlı bir şirket. Ancak, bundan birkaç yıl önce de olduğu gibi bundan 4-5 yıl sonra hangi noktada olacağını kestirmek de mümkün değildir. Özelleştirme ile şirketin kârlılığı ve verimliliğini koruyup büyümesi amaçlanıyor."
ÖYK aksine karar almadıkça Erdemir'de sürekli olarak uygulanacak 'altın hisse' ile yatırımlar ve istihdamın garanti altına alınmasının hedeflendiğini belirten Kilci, önemli kararlarda kamunun kontrolünün veto hakkının olacağını söyledi. Kilci, bu düzenlemenin yatırımcılar üzerinde caydırıcı etki yaratmayacağını da söyledi.
Metin Kilci, Eti Alüminyum ihalesinde tekliflerin 10 Haziran'da alınacağını, şartname ile yıllık en az 60 milyon tonluk sıvı alüminyum üretim ve 110 milyon dolarlık yeni yatırım şartı getirildiğini, istihdamın garanti edildiğini, madenlerin dışarıya satışının önüne de engel konulduğunu söyledi. Kilci, yatırımcının şartname hükümlerini yerine getirmemesi halinde Oymapınar Baraj işletme hakkının geri alınması gibi yaptırımlar öngörüldüğünü belirtti. Eti Alüminyum konusunda çalışanları bilgilendirdiklerini de söyleyen Kilci, son tartışmaları anlamlı bulmadığını kaydetti.
Tatneft'ten teklif yok
Bu arada Interfax ajansının haberine göre Tatneft'in CEO'su Shafagat Takhautdinov, Tüpraş için açılan yeni ihalede kesinlikle teklif vermeyeceklerini açıkladı. Tüpraş'ın yüzde 65.76 hissesi için geçen yıl yapılan ilk ihaleyi Zorlu Grubuyla birlikte ihaleye giren Tatneft 1.3 milyar dolarlık teklifle kazanmış ancak açılan dava sonucunda ihale iptal edilmiş ve Tatneft zarar etmişti.
10 Haziran tarihine dikkat!
Türk Telekom'un yüzde 55'inin blok satış ihalesinde gündeme gelen Koç-Telekom İtalia ortaklığı beklentisini, ÖİB Başkanı Metin Kilci tarafından da "Teklif sahipleri ortaklık yapılarını 10 Haziran'a kadar şekillendirecek" sözleriyle vurguladı. Son derece güçlü yatırımcıların ortaya çıkmasını beklediklerini ifade eden Kilci, "Türk Telekom özelleştirmesinin başarı ile tamamlanacağı inancımızı hep koruduk. Beklentilerimizi karşılayacak bir neticeye ulaşacağız" diye konuştu.
Telekom'un değer tespit çalışmalarının sürdüğünü belirten ÖİB Başkanı Metin Kilci, son teklif verme tarihi olan 24 Haziran'a kadar bu çalışmanın Bakanlar Kurulu'na sunulacağını, ancak daha öncekiler gibi gizli tutulacağını söyledi.
Telekom ihalesine paralel olarak Avea ile ilgili olarak bir değişiklik ihtiyacı olmadığını belirten Kilci, "Avea'yı bir sorun olarak görmüyoruz" dedi.