'Özelleştirmeden pay isteriz'

İnşaat sektörü, bu yılın ilk yarısında yüzde 19.7 ile büyüme alanında rekora imza atarken, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), büyümenin geçmiş yıl kayıplarını telafi etmediğine dikkat çekerek...

ANKARA - İnşaat sektörü, bu yılın ilk yarısında yüzde 19.7 ile büyüme alanında rekora imza atarken, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), büyümenin geçmiş yıl kayıplarını telafi etmediğine dikkat çekerek, özelleştirmeden elde edilen gelirlerin yarım kalmış yatırımlara aktarılmasını istedi.
TMB Başkanı Erdal Eren, sektörün 2004'te yüzde 4.6, bu yılın ilk yarısında yüzde 19.7 büyüdüğünü, ancak bunun 1993-2003 arasındaki dönemde yüzde 22.4 oranında küçülmeyi telafi etmekten hâlâ uzak olduğunu söyledi.
Sektörün GSMH itibarıyla büyüklüğünün 1995'e göre yüzde 4.74 puan gerisinde kaldığını ifade eden Erdal Eren, "Diğer sektörlerle kıyaslandığında inşaat bu durumda olan tek sektör. Ticaret yüzde 80.5, sanayi yüzde 62.1, tarım ise yüzde 5.56 büyüdü" dedi.
Sektördeki canlanmanın lokomotifinin konut sektörü olduğunu vurgulayan Eren, düşük gelir gruplarının değil, orta ve üst gelir gruplarının yatırım amaçlı olarak ikinci ve üçüncü konutlarını satın aldığını, döviz kurlarında veya faizde yaşanacak küçük dalgalanma ile tersine dönebilecek nitelikte olduğuna dikkat çekti.
Eren, kamu yatırımlarına kaynak aktarılmasının istikrarlı büyüme için önem taşıdığını belirtirken, yarım kalan 2 bin 500 yatırıma dikkat çekti.