Özelleştirmeler darbe alabilir

İspanyol Telefonica şirketinin Türk Telekom ihalesinden çekilmesi, yurtdışında da yankı buldu. Financial Times gazetesi, "Hükümet, Türk Telekom'u satmayı başaramazsa, özelleştirme stratejisi darbe alır" yorumunu yaptı.

İSTANBUL - İspanyol Telefonica şirketinin Türk Telekom ihalesinden çekilmesi, yurtdışında da yankı buldu. Financial Times gazetesi, "Hükümet, Türk Telekom'u satmayı başaramazsa, özelleştirme stratejisi darbe alır" yorumunu yaptı. Financial Times gazetesi, Telefonica'nın kararının Çek Cumhuriyeti'nin telekom şirketi Cesky Telecom'u almasından sonra geldiğini belirterek kararın Türk finansal sektöründe rahatsızlık yarattığını kaydetti.
İstanbul'daki bankacıların Telefonica'nın Türk Telekom ihalesinde favori olduğunu söylediklerine dikkat çeken gazete, şirketin Türk Telekom'un modernleştirilmesi açısından finansal, operasyonel ve yönetimsel uzmanlığa sahip olduğunun düşünüldüğünü yazdı. Telefonica'nın geri çekilmesinden sonra yarışta kalan tek uluslararası operatörün Telecom İtalya olduğunu belirten gazete, şöyle devam etti:
'Türkiye'nin sicili pek iyi değil'
"Hükümet, Türk Telekom'u satmayı başaramazsa, özelleştirme stratejisi darbe alır. Ülkenin özelleştirme konusunda pek iyi olmayan sicili olmasına karşın hükümet, IMF'nin cesaretlendirmesiyle devlet varlıklarını satmak için tutarlı ve şeffaf bir süreç geliştirmeye çalışıyor."
Financial Times, Türkiye'nin IMF ile yaptığı anlaşması uyarınca yüzde 6.5'lik faiz dışı fazla hedefine ulaşma mecburiyetinde olduğu için iyi bir fiyat almayı umduğunu belirterek şunları yazdı: "Özelleştirme İdaresi'nin bir yetkilisi, Telefonica'nın çekilmesinin, yeni Çek operatörünü satın aldığı için sürpriz olmadığını belirtti. Yetkili hükümetin Türk Telekom'un özelleştirilmesini tamamlama konusunda 'oldukça umutlu' olduğunu ve 31 Mayıs'a kadar en az 20 teklif almayı beklediğini söyledi."