Özelleştirmeler Kuveyt'e model

Özelleştirme sürecine yakında başlayacak olan Kuveyt, Türkiye'deki özelleştirme organizasyonu ve uygulamalarını başarılı bularak, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan teknik ve hukuki destek istedi.

ANKARA - Özelleştirme sürecine yakında başlayacak olan Kuveyt, Türkiye'deki özelleştirme organizasyonu ve uygulamalarını başarılı bularak, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan teknik ve hukuki destek istedi.
İlk özelleştirme uygulamalarına 'petrol ve petro kimya' sektöründe başlayacak olan Kuveytli yetkililerin, rafineri idaresi oluşturdukları ve buradaki organizasyonu daha da genişleterek, diğer sektörlere de aşamalı olarak yayacakları belirtiliyor.
Özelleştirme tecrübesi bulunmayan Kuveyt'li yetkililerin, özelleştirmeden sorumlu bir kurumsal yapılanmaya gitmeyi planladıkları ve bu çerçevede de Türkiye'yi en iyi model olarak belirledikleri ifade edildi.
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın da, Kuveyt'in istemesi halinde, hazırlık aşamasında, uzman eğitiminden, kurumsal yapılanmaya kadar teknik, idari ve hukuki yardım vermeye hazır olduğu açıklandı. Kuveyt'in yanı sıra Pakistan ve Azerbaycan da, Türkiye'deki Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile teknik işbirliği yapmak istiyor. Bu arada Kuveyt'in en büyük yatırım şirketlerinden 6.3 milyar dolarlık bir fonu idare eden Kuveyt Global Investment House'un, Türkiye'de bir yatırım bankası kurmak amacıyla teknik araştırma çalışmalarına başladığı ve Türkiye'deki finans gruplarıyla görüştüğü öğrenildi.
Ayrıca Halk Bankası'nın özelleştirilmesiyle ilgilenen Dubai Yatırım Grubu'nun ise Türkiye'ye teknik inceleme heyeti göndereceği belirlendi. Geçtiğimiz günlerde Türkiye'yi ziyaret eden Dubai Investment Group İcra Kurulu Başkanı Soud Ba'alawy'nin, Ankara'daki temsaları çerçevesinde Halk Bankası'nın özelleştirmesiyle yakından ilgilendiği belirtildi.