Özelleştirmeye karşı gün boyu eylem

Tüpraş'ta talipler Özelleştirme İdaresi'ne tekliflerini verirken, şirketin tüm rafinerilerinde çalışan işçiler özelleştirmeyi protesto amacıyla işi bıraktı.

İSTANBUL - Tüpraş'ta talipler Özelleştirme İdaresi'ne tekliflerini verirken, şirketin tüm rafinerilerinde çalışan işçiler özelleştirmeyi protesto amacıyla işi bıraktı. Tüpraş'ta örgütlü Petrol-İş Sendikası, şirketin dört rafinerisinde dün özelleştirmeyi protesto etmek amacıyla işçilerin üretimi durdurduğunu açıkladı. Tüpraş rafinerilerinde sendikalı 3.741 işçi ve 200'den fazla da geçici işçi olduğunu hatırlatan sendikacılar, eyleme, rafinerilerin bulunduğu Aliağa, İzmit Körfez, Kırıkkale ve Batman'daki halktan da destek geldiğini söyledi. Tüpraş'ın 820 civarında da sendikasız işçisi bulunuyor.
Gece üretim var
İşçi temsilcileri, rafinerilerde işçiler işbaşı yapmayınca akaryakıt dolum ve satışının durduğunu söyledi. Bu nedenle Tüpraş'ın önünde uzun tanker kuyrukları oluştu. Rafinerilerde sadece gece vardiyaları üretim yapıyor, gündüz vardiyaları çalışmıyor. Körfez'deki Yarımca Rafinerisinde vardiya değişim saatinde işyeri önünde toplanan Tüpraş çalışanları, alkışlarla ve özelleştirme karşıtı sloganlar atarak protestoda bulundu. Sabah vardiyasındaki işçiler de, işbaşı yapmayarak, rafineri önünde beklemeye başladı.
Sendikadan yapılan açıklamada, "Bugün, Tüpraş 'ın satışı sürecinin kritik günlerinden birini yaşıyoruz. Tüpraş'a talip olarak Türkiye'ye ve yarınlarımıza talip olan yerli ve yabancı şirketler bugün itibarıyla belli oluyor. Bu nedenle bugün Aliağa, Batman, Kocaeli ve Kırıkkale Tüpraş işletmelerinde işbaşı yapmayarak, Tüpraş'ın ülkemiz için öneminin altını bir kez daha çiziyoruz" denildi.
Petrol-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Ali Ufuk Yaşar, Körfez rafinerisinde yaptığı konuşmada, sendikanın özelleştirme çalışmalarına karşı mücadeleye devam ettiğini belirterek, "Bugün bütün rafinerilerde işe girmiyoruz. Geçen yıl yaptığımız eylemlerle ihalenin iptalini sağlamıştık. Bu kez, o eylemlere yenilerini ekleyeceğiz ve bunları hayata geçirerek, sonuca ulaşacağız" dedi. (aa, Reuters)