'Özelleştirmeyi babalar gibi yaptık'

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, özelleştirme gelirlerinin dört yılda 18 milyar dolara ulaştığını belirtirken, "Özelleştirmeyi hakikaten babalar gibi yaptık" dedi.

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, özelleştirme gelirlerinin dört yılda 18 milyar dolara ulaştığını belirtirken, "Özelleştirmeyi hakikaten babalar gibi yaptık" dedi. TBMM Genel Kurulu'nda dün Maliye Bakanlığı ile bağlı ve ilgili kuruluşların bütçeleriyle gelir bütçesi görüşülerek kabul edildi. Bugün de 2007 bütçesinin tümü üzerindeki son görüşmelerin yapılmasıyla, bütçe maratonu tamamlanacak.
Bütçe üzerindeki eleştirileri yanıtlayan Unakıtan, Türkiye'ye eskiden yılda 1 milyar dolar yabancı sermaye gelirken, bunun bu yıl 10. ay itibarıyla 15.8 milyar dolara yükseldiğini belirtti. Unakıtan, "Bu, ekimden ekime, bir yıllık alınırsa 21 milyara tekamül ediyor. 1 milyar nerede 21 milyar nerede" diye konuştu.
Kurumlar vergisinde, tekstil, deri, ilaç, gıda, eğitim harcamalarında KDV oranlarını indirdiklerini kaydeden Unakıtan, "İndirdik mi bindirdik mi? İndi mi bindi mi? Vergi yükünü indiriyoruz. Bu topladığımız paraların turşusunu kurmayacağız. Kayıt dışından geldikçe vatandaşa dağıtacağız" dedi. Unakıtan, özelleştirme konusunda bilgi verirken şöyle konuştu:
"Dört yılda 18 milyar dolar özelleştirme yaptık. Devletin kasasına girdi bu para. İhalelere girip de 'Benim hakkım yendi' diyen bir kişi duydunuz mu, bu muhalefetten başka? Milletin huzurunda yapıyoruz. Ne derler, eremediği üzüme koruk derlermiş. Özelleştirmeyi de hakikaten babalar gibi yaptık."