Özen: Çok az müşteri kâr etmemizi sağlıyor

Bankacılık sektöründe artan rekabetle birlikte kâr marjlarının düştüğünü, maliyetleri aşağı çekmek için işbirliklerinin artması gerektiğini belirten Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen...

İSTANBUL - Bankacılık sektöründe artan rekabetle birlikte kâr marjlarının düştüğünü, maliyetleri aşağı çekmek için işbirliklerinin artması gerektiğini belirten Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, "Sektörde elde edilen kârın yüzde 80'ini çok az sayıdaki müşteriden sağlıyoruz. Zarar ettiğimiz müşteri çok" dedi.
4. Uluslararası Finans Zirvesi kapsamında düzenlenen oturumda konuşan Özen sektörde ana işi bankacılık olmayanların bankalarının hisselerini sattığını da vurguladı. Türk bankacılık sektörüne giren yabancı sermayeye atıfta da bulunan Özen, "Bankacılık sektöründe yabancılaşmayı son derece sağlıklı buluyorum. Yabancılardan korkmamak lazım. Bankacılıkta birleşmeler önemli. Her yeni oyuncu, yeni rekabet, kâr marjlarının düşmesi demek" diye konuştu.
Özen, bu yıl kredilerin büyümesinde sıkıntı yaşanacağını, sektörün mevcut haliyle kredilerden kazanma şansı olmadığını da belirtti. Özen, Halk Bankası özelleştirilmesine ilişkin bir soruyu ise, "Bu konuda aldığımız bir karar yok. Çünkü daha masaya gelmedi" diye cevapladı.
Fortisbank Genel Müdürü Faik Açıkalın ise yakın geçmişe kadar pek çok gereksiz yatırım yapıldığını belirterek, 20 milyon dolarlık kart basım makinesi yatırımını örnek gösterdi. Açıkalın Türkiye'de nüfusun yüzde 67'sinin bankacılıkla tanışmadığını, yüzde 50'sinin hâlâ gayrimenkul ve altını seçtiğini ifade etti.
'Merkez faiz artırmaz'
Oturum sonrası Radikal'in sorularını yanıtlayan TEB Genel Müdürü Varol Civil ise 2007 yılının seçimler nedeniyle sakin geçeceğini belirtip, "Büyüme bu yıla göre daha düşük kalacak. Bankacılık sektöründe ancak özellikle bireysel bankacılıkta büyüme daha yavaş olacak. Merkez Bankası'ndan 2007 yılında faiz artışı beklemiyor. Hatta düşüş beklentimi koruyorum."