Özen: GE Türkiye'de büyümek istiyor

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, General Electric'in (GE), Garanti Bankası'na ortaklığından önce de Türkiye'de enerji ve sağlık alanında faaliyetleri olduğunu belirterek...

İSTANBUL - Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, General Electric'in (GE), Garanti Bankası'na ortaklığından önce de Türkiye'de enerji ve sağlık alanında faaliyetleri olduğunu belirterek "GE, Türkiye'yi stratejik bir ülke olarak görüyor ve iştigal ettiği her alanda büyümek istiyor" dedi. Garanti Bankası'nın yüzde 25.5'ine sahip olan ABD'li finans devi GE'nin Türkiye'de büyüme planlarına ilişkin soruları yanıtlayan Özen, GE'nin Doğuş Grubu'yla gayrimenkul yatırım ortaklığı işine yüzde 50 ortak olduğunu ve bu alanda da büyümek istediğini söyledi.
"GE'nin finansta büyüme planları var" diyen Özen, finanstaki payın ne şekilde artacağı sorusuna "Garanti Bankası büyüdükçe GE'nin payı da büyüyecek" yanıtı verdi.
'Halkbank blok satılmalı'
Amerikan Expres'in (Amex) Garanti Bankası ile işbirliği anlaşması nedeniyle düzenlenen toplantıda, soruları yanıtlayan Özen, Halk Bankası'nın blok satılması gerektiğini söyledi. Özen, çok önemli KOBİ ve bireysel portföye sahip Halk Bankası'nın yaygın bir mevduat portföyü bulunduğunu belirtip "Halkbank müşterilerinin durumu kesinlikle geriye gitmez. Gitse gitse ileriye gider. Ne şekilde satılması gerekir? Halk Bankası'nın stratejik olarak blok satılması gerektiğini düşünüyorum" dedi.
'2007, 2006'ya benzeyecek'
2007'deki seçimlerin bankacılık sektörüne ilişkin etkilerini de değerlendiren Özen, 2007'nin 2006'ya benzer bir yıl olacağını düşündüğünü söyledi. Özen, şunları söyledi: "2007, bankacılık açısından zor bir yıl olmayacak. Ancak hacimlerde zorlanacağız. Bu nedenle bilançolarda çok büyüme beklememek lazım. Faizler yüksek olduğu için sektör, 2005 yılı ve 2006'nın ilk yarısındaki büyüme rakamlarını yakalayamaz. Piyasa YTL'ye sıkışık. Bu mevduata da yansıyor. 2007 yılı da aynı olacak."