Özen: Kredinin yüzde 99'u garanti edilse bile inceleriz

Özen: Kredinin yüzde 99'u garanti edilse bile inceleriz
Özen: Kredinin yüzde 99'u garanti edilse bile inceleriz

İşbirliği, Garanti Bankası ve Logo Yazılım yöneticilerinin katıldığı basın toplantısıyla açıklandı.

Garanti Bankası Genel Müdürü Özen, 'Kredi Garanti Fonu kredinin yüzde 99'unu bile garanti etse biz yüzde 1'lik kısmı detaylı inceleriz' dedi

İSTANBUL - Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, KOBİ’lere kredi alırken kefalet sağlayacak Kredi Garanti Fonu (KGF), kredinin yüzde 99’unu garanti etse de kalan yüzde 1’lik oran için detaylı analiz yapacaklarını söyledi. Garanti ile Loga Yazılım’ın işbirliği oplantısında soruları yanıtlayan Ergun Özen KGF mekanizmasının tam olarak ortaya çıkmadığını, bu nedenle yorum yapmak için erken olduğunu belirtti.
Özen, “Kredi Garanti Fonu yüzde 99’unu dahi garanti etse, biz yüzde 1 için çok detaylı analizimizi yapacağız. Kredi Garanti Fonu’ndan ziyade, bankaların kendi kredi politikaları konusunda rahatlamasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu krizin bittiğinin göstergesi olacaktır” diye konuştu.
Kredi Garanti Fonu gibi mekanizmaların böyle dönemlerde yardımcı olduğunu, ancak sektörün kredi vermeye geri dönmesi gerektiğini ifade eden Özen, bunun da sadece bankacılık sektörüyle alakalı olmadığını, yatırım, işletme, uzun vadeli proje finansmanı, ev ve otomotiv kredilerinde talebin düştüğünü söyledi. KGF, KOBİ’lere verdiği kefalet ve üstlendiği riskle bu işletmelerin daha çok banka kredisi kullanabilmelerini sağlayacak.
Ergun Özen, ekonominin normalleşmesi için IMF anlaşmasının çok önemli olduğunu, Türkiye’nin kendi ihtiyaçlarına uyan bir IMF anlaşması yapması gerektiğini söyledi. Özen, “2009 yılını IMF anlaşmasıyla geçirmemiz lazım. Benim asıl odaklandığım, 2010 yılını kurtarmamız lazım. 2010 yılında tekrar yüzde 4-5 büyümelere geri dönmek çok zor gibi gözükse de bunu deniyor olmamız lazım. Çünkü Türkiye ekonomisi büyüdüğü zaman gelir üretebiliyor’’ dedi.

‘30 milyarın altına olumsuz bakılır’
IMF anlaşmasıyla gelecek finansmanın büyüklüğüne ilişkin olarak Özen, burada paranın miktarından çok paketin içeriğinin önemli olduğuna işaret ederek, “Tabii ki piyasa 30 milyarın aşağısına olumsuz bakabilir. 30 civarında olduğu sürece en azından rakam açısından bir problem yok’’ diye konuştu. Özen, 2009 büyüme tahminlerini sürekli geriye doğru revize ettiklerini ifade ederek, şu anda beklentilerini yüzde 4 küçülme civarında tuttuklarını kaydetti. (Radikal)

Her Logo yazılımına bir Garanti şubesi
Logo Yazılım’ın Garanti Bankası’yla geliştirdiği GoGaranti ürünüyle, Logo yazılımları içinde Garanti Bankası şubeleri açılıyor. GoGaranti, Logo çözümleri Tiger2 ve GO programlarında işlem yaparken, eş zamanlı ve otomatik olarak bankacılık işlemlerinin de gerçekleştirilmesine olanak tanıyor. Kullanıcılar, Tiger 2 ve GO ürünleri içerisinde görüntülenebilen GoGaranti penceresine hesaplarını tanımladıktan sonra, pencere üzerinde bulunan ‘hesaplar’, ‘çek/senetler’ ve ‘ödemeler’ seçeneklerinde, muhasebe hesaplarını, ödemelerini, çek ve senetlerini anında izleyebiliyor, bu hesaplarda işlem yapabiliyor.

Yıl sonu hedefi 5 bin kullanıcı
Ürünün tanıtım toplantısında konuşan Logo Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Tekbulut, GoGaranti’nin Garanti Bankası ve Logo Yazılım tarafından, işletmelerin
e-dönüşümü sürecine katkı sağlamak amacıyla geliştirildiğini söyledi. Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen ise GoGaranti ile işletmelerin, yaptıkları bankacılık işlemlerini otomatik olarak hızla muhasebeleştireceğini belirterek, şöyle konuştu: “Yeni uygulamayla, Logo yazılımları ile bankamız arasında, gerçek ve eş zamanlı veri akışı sağlayarak, işletmelerin verimliliğini artırmayı hedefledik.
Özen, sene sonuna kadar 5 bin kullanıcıya ulaşmayı hedeflediklerini belirterek, uygulamanın, Logo kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulacağını söyledi. Garanti’ye göre 1 milyon 175 bin KOBİ müşterisinin 265 bini aktif internet kullanıyor.