Özilhan: Enflasyona dikkat

Geçen yıl Türkiye'de Anadolu Endüstri Holding çatısı altına giren McDonald's, Türkiye'deki 20. yılını, düzenlediği İş Ortakları Günü ile kutladı.

İSTANBUL - Geçen yıl Türkiye'de Anadolu Endüstri Holding çatısı altına giren McDonald's, Türkiye'deki 20. yılını, düzenlediği İş Ortakları Günü ile kutladı. Toplantıda konuşan Anadolu Endüstri Holding İcra Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, "Türkiye'de bugüne kadar esen büyüme rüzgârı
önümüzdeki dönemde biraz yavaşlayabilir. Artan faizler ve hammadde fiyatları enflasyonist bir ortam yaratabilir. Bu nedenle kendimizi her türlü durum için hazırlamalı ve ekononik göstergelerdeki olumlu ya da olumsuz her türlü değişiklik karşısında esnek bir yapıya sahip olmalıyız" dedi.
McDonald's'ın Türkiye'de Anadolu Grubu ile yerelleştiğini ve Türk sermayesinin bir iştiraki olduğunu belirten Özilhan, son zamanlardaki dalgalanmaların açacakları şube sayısını etkilemeyeceğini vurguladı.
McDonald's Ortadoğu ve Afrika Bölge Başkanı Robert Larson da, Türkiye'nin dünyadaki birçok McDonald's'dan çok daha iyi bir performans gösterdiğini açıkladı.
'Müdahale zayıf ve erken'
Toplantı sonrasında güncel konulara ilişkin sorulara da cevap veren Tuncay Özilhan, Türkiye'nin yüzde 5'lik büyüme hedefinin tutmayabileceğini ifade ederek, Merkez Bankası'nın kura müdahalesinin 'zayıf ve erken' olduğunu söyledi. Özilhan, "Son zamanlarda kurda yaşanan artış, maliyetleri de etkileyecek. O nedenle ekonomideki büyümenin yüzde 5'ten az olacağını düşünüyorum. Bütün bu etkenler ışığında hesaplarımızı yeniden yapmamız gerekiyor. Biz Anadolu Grubu olarak bütçelerimizi revize ediyoruz. Son noktaya gelemedik. Kurun 1550'lerin altına düşmeyecek hissiyatı var. Ama biraz daha beklemek gerekir diye düşünüyorum" dedi.
Türkiye'nin seçim konusunu gündeminden çıkararak biran önce siyasi istikrarı sağlaması gerektiğini dile getiren Özilhan, "2001 krizinin tekrar yaşanacağına ilişkin hiçbir endişe taşımıyorum. Türkiye, bugün çok daha güçlü" açıklamasını yaptı.
Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Feyhan Kalpaklıoğlu da "Piyasalardaki dalgalanmaların çok uzun süreceğine inanmıyorum" diye konuştu. Konuşmaların ardından aralarında Coca-Cola, Tat, Pınar, Erze Ambalaj ve Fersan'ın bulunduğu McDonald's'ın tedarikçi firma yöneticilerine, 20. yıl anısına plaket verildi.