Özilhan: Halen bataklıktayız, sert zemine ulaşamadık

Özilhan: Halen bataklıktayız, sert zemine ulaşamadık
Özilhan: Halen bataklıktayız, sert zemine ulaşamadık

Özilhan, ?Likidite bolluğu kapandı. Tasarrufla yatırım zamanı? dedi.

Tuncay Özilhan, krizin ne zaman biteceğini öngöremediğini belirterek, 'Ne zaman insanlar işini kaybetmeyeceğinden emin olur o zaman çarklar yukarıya doğru döner' diye konuştu

İSTANBUL -  Eski  TÜSİAD Başkanı ve Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, ekonomideki son gelişmeleri NTV’ye değerlendirdi. Özilhan, krizin turnusol kâğıdı olan otomotiv ve inşaat sektörlerinde henüz bir toparlanma yaşanmadığını belirterek, krizin bitişi için bir tarih öngörmedi.
Özilhan, “Bataklık vardır, sert zemine ulaşırsınız. Ben o zemine ulaştığımız kanaatinde değilim. Ne zaman o güven oluşur, ne zaman insanlar işini kaybetmeyeceğinden emin olur, ne zaman çarkların döneceğinden emin olur. O zaman kriz bitmiş ve çarklar yukarıya doğru dönmüş olur. Ben daha onu hissetmiyorum” dedi. Özilhan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir platforma ulaştıktan sonra yükselme trendine girecek ama eskisi kadar büyük ve likit bir ortam oluşturmayacak.
Tasarruflardan yatırım yapacağız. İki sene önceki likidite bolluğu olmayacak, o devir kapandı. Belki 10 sene, 20 sene sonra sermaye büyümesiyle meydana gelebilir.” Türkiye’nin en büyük talihsizliğinin krize seçim sürecinde yakalanmak olduğunu kaydeden Özilhan, “Geç kaldık, belki şanssızlığımız böyle bir dönemde seçimin olması. Ama artık seçim biti. Hükümetin fokusu ekonomi olmalı, olacağına inanıyorum. IMF’yle anlaşma imzalanarak bir kenara konmalı. Bu yurtdışından gelecek yatırımıcı için de çok önemli” diye konuştu. (Radikal)