Özilhan'ın düşü gerçeğe dönüştü

Tuncay Özilhan'ın 28 yıllık düşü gerçek oldu. İş hayatına ilk atıldığı yıllarda McDonald's'ı Türkiye'ye getirmek için girişimde bulunan ama bu fırsatı şirketin bireysel müteşebbislere...

İSTANBUL - Tuncay Özilhan'ın 28 yıllık düşü gerçek oldu. İş hayatına ilk atıldığı yıllarda McDonald's'ı Türkiye'ye getirmek için girişimde bulunan ama bu fırsatı şirketin bireysel müteşebbislere fırsat tanıma politikası nedeniyle yakın arkadaşı Ali Vardarlı'ya kaptıran Özilhan, 28 yıl sonra McDonald's Türkiye'nin hem hisselerini satın aldı hem de McDonald's'ın Türkiye lisans hakkı, restoran işletme, geliştirme ve restoran açma haklarını 20 yıllığına devraldı. Anadolu Grubu süreyi 10 yıl uzatabilecek. Türkiye'de 81 restoranla faaliyet gösteren ve 2004'ü 73 milyon dolar ciroyla kapatan McDonald's, Anadolu Grubu'na geçişiyle 3 yılda en az 12 restoran açacak.
Merter McDonald's'ta gerçekleştirilen lisans anlaşması imza töreninde konuşan Anadolu Grubu Başkanı Tuncay Özilhan, "Nostaljik arzumun gerçekleşmesi keyif verici. 1977'de ilk kez McDonald's'ın Frankfurt'taki ofisine gidip, McDonald's'ı grubumuz adına Türkiye'ye getirmek için girişimde bulunduğumda şirketin politikası nedeniyle bunu yapamamıştım ve yakın arkadaşım Ali Vardarlı bu fırsatı yakaladı. Ama demek ki bu sürede bizim içimizdeki ilgi sönmemiş ve bugünlere geldik" dedi. Bu anlaşmayı imzalamak için 6 aylık bir çalışma yapıldığına değinen Özilhan, anlaşma çerçevesinde McDonald's'ın İzmir Torbalı'daki besi çiftliğinin de sahibi olduklarını açıkladı. Özilhan, McDonald's'la yapılan anlaşmanın Anadolu Grubu'nun 2000'li yıllar için hazırlanan hızlı restoran işine girme planının bir parçası olduğunu da hatırlattı. Özilhan, şunları söyledi: "Anlaşmayla mal tedariğinin yüzde 98'i iç pazardan yapan, 2650 çalışanı Türk olan şirketle karşınızdayız. Bundan daha Türk bir şirket olunmaz."
"Türkiye'de seçkin ortağımız olduğu için güven duymaktayız" diyen McDonald's Başkan Yardımcısı Jim Kramer ise "Türkiye pazarı ve ülkenin geleceğine büyük güven duymaktayız. Restoranlarımızın sayısı da gelecek birkaç yıl içinde artacaktır" dedi.
Hedef Orta Asya'da restoran
Coca-Cola Kuzey Asya, Avrasya ve Ortadoğu Grup Başkanlığı'na atanan Muhtar Kent, Anadolu Grubu'ndaki son günlük aktif işini de McDonald's görüşmelerini yürüterek ve imza aşamasına getirerek tamamladı. Bundan sonra gruptaki görevine yönetim kurulu üyesi olarak devam edecek olan Kent, bir yandan bavullarını toplarken bir yandan da tüm görüşmeleri yürüttüğünü söyledi. McDonald's'ın lisans haklarını Anadolu Grubu'na devretmesinin tüm dünyada yaygın olarak uygulandığını belirten Muhtar Kent, "Bu McDonald's'ın yoğun kullandığı bir model. Türkiye de bu modelin bir parçası oldu" dedi. Anadolu Grubu'nun 9 ülkede faaliyeti bulunduğunu ve McDonald's'ın gelişimi için bu gücün kullanılabileceğini vurgulayan Kent, McDonald's'ın Anadolu Grubu'nun olduğu Kazakistan ve diğer Orta Asya ülkelerinde restoranı olmadığına da dikkat çekti.